شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

ایا ورزشکاران باید هنگام ورزش نمک مصرف کنند؟؟

ایا ورزشکاران باید هنگام ورزش نمک مصرف کنند؟؟
در مقایسه با مایعات برون سلولی بدن عرق خیلی رقیق است . از این رو هرچندکه مقداری سدیم در عرق ریزی از دست می رود ولی ورزشکاران باید بیشتر روی کاهش اب بدن متمرکز شوند . در حقیقت همانطور که ورزشکار عرق میریزد مایعات موجود در فضاهای برون سلولی بدن او هر چه بیشتر و بیشتر با سدیم غلیظ می شود .
مکمل سازی با مقادیر زیاد سدیم ( قرص نمک) در هنگام ورزش تنها وضع بدن را بدتر خواهد کرد . با وجود این اگر عرق ریزی خیلی زیاد شود ( حداقل 6/3 کیلوگرم از وزن بدن به صورت عرق از دست رفته باشد) از دست دادن نمک هم زیاد خواهد شد و در نتیجه ورزشکاران لازم است که این کاهش را جبران سازد .
زمانی که مکملهای نمک مصرف میشوند موضوع فرق میکند . الکترولیتهایی همچون سدیم (Na ) در اب محلولند اما نمی توانند از غشای سلول عبور کنند . در جریان ورزش اگر به مقدار زیادی نمک خورده شود غلظت سدیم خون و مایعات برون سلولی به طور موقت زیاد می شوند . چون سدیم در اب محلول است ولی نمیتواند وارد سلولها شود اب در بخش برون سلولی باقی می ماند تا به درون سلولهای عضله فعال جریان یابد . بدون اب درون سلولی تولید انرژی محدود می شود که این امر بر اجرای ورزشی تاثیر منفی می گذارد .
سه منبع برای جایگزینی سدیم از دست رفته چیست؟
سه منبع جایگزین سازی سدیم عبارتند از : نوشیدنیهای الکترولیتی نمک معمولی و غذا
حالا سوال اصلی اینجاست کدام روش بهتر است و چرا؟
غذا منبع مرجحی برای جایگزین سازی سدیم است . ورزشکاران را تشویق کنید تا رژیمهای غذایی متعادل با کالری کافی بخورند . این امر امکان دستیابی انها به نیاز های الکترولیتی و تغذیه ای را میسر میسازد . نوشیدنی های الکترولیتی ممکن است موثر باشند ولی گرانقیمت هستند و اگر به گونه ای غیر صحیح تهیه شوند ممکن است موجب غلظت بسیار زیاد شوند


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیصفحه اصلیدستگاه های لاغری و موضعیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيافتادگی پوستتغذیه دوران بارداری(1)تازه های پزشکیپوست ،مو و زیباییخدمات کلینیکسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی