شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

تقسیم بندی بدن انسان از نظر شکل کلی و تشخیص استعدادیابی ورزشی

برای آنکه تجسم صحیحی از شکل بدن انسان داشته باشیم باید انواع بدن ها را به گروه هایی تقسیم بندی کنیم و بعد از نام گذاری هر دسته، خصوصیات بدن خود را با هر گروه مقایسه نماییم و در نهایت تصوری از شکل بدنمان به دست آوریم. تقسیم بندی فوق بر اساس خصوصیات ساختمانی از قبیل استخوانی بودن، عضلانی بودن و مقدار چربی موجود در بدن صورت می گیرد.

بعضی از مردم از زمان تولد دارای استخوانهای سنگین و عضلات کوتاه و حجیم هستند و عده ای دیگر استخوانهای سبک و عضلات دراز و طولانی دارند.این ویژگی در تمام دوران زندگی آنها نسبتا ثابت است.ساختمان استخوان ها و تعداد فیبرهای عضلانی و طول روده ها در طول زندگی ثابت و تغییر ناپذیر باقی می ماند.محققان نیز به این موضوع اشاره کرده اند که نوع بدن از عوامل موثر در سلامت انسان است. مثلا افراد چاق زودتر به بیماری های مربوط به گردش خون و قلب گرفتار می شوند.

بیشتر افراد جزو یکی از این سه گروه هستند:
افراد چاق . کوتاه (آ ندومورفها)، افراد درشت و قوی هیکل (مزومورفها) و افراد باریک اندام و بلند قد ( اکتومورفها). این تقسیم بندی بر اساس ساختمان کلی بدن، چگونگی عضلات و طول قد انجام گرفته است.( بعضی از افراد دارای خصوصیاتی هستند که همه آنها وابسته به یک گروه نمی باشند.)

ویژگی آندومورفها عبارتند از:
چاق و گوشتالود هستند.
باسن آنها از شانه هایشان پهن تر است.
استخوانهای آنها ریز است.
بدن آنها چندان عضلانی نیست.
چربی بدن آنها ار حد طبیعی بیشتر است.

آندومورفها برای دویدن یا ورزشهایی که حرکات پرشی آنها زیاد است مناسب نیستند. این افراد بهتر است ورزشهایی را انجام دهند که بیشتر دارای پرش ملایم و یا به کلی بدون پرش باشند، از قبیل: دوچرخه سواری، پیاده روی یا شنا؛ یعنی ورزشهایی که کشش کمی در ساختمان بدن ایجاد می کند.

ویژگی های مزومورفها را این گونه میتوان بیان کرد:
استخوان بندی آنها درشت است و هیکلی قوی وعضلانی دارند.
دارای شانه های پهن وکمر باریک هستند.
دارای اندامی نیرومند هستند.

مزومورفها برای انجام ورزشهایی از قبیل پیاده روی و دوهای کوتاه( از قبیل مسابقات دو 5 کیلومتر) مناسب تر هستند تا ورزشهایی از قبیل دو ماراتن، هنرهای رزمی یا ورزشهایی که نیاز به تعادل، قدرت، نیرو و چالاکی داشته باشند.از قبیل وزنه برداری، تنیس و یا قایقرانی.

ویژگی های اکتومورفها را این گونه می توان بیان کرد:
بلند قد و دارای گردنی باریک وبلند هستند.
دارای شانه ها، سینه و باسن باریک هستند.
دارای دست و پای نسبتا کشیده هستند.
مچهای دست و پای آنها باریک است.
چربی بسیار کمی دارند.
به آسانی نمی توانند عضلات خود را تقویت کنند.

اکتومورفها برای انجام دادن ورزش شنا به این دلیل که چربی بدن آنها و در نتیجه خاصیت شناوریشان کم است و همین طور برای دو سرعت مناسب نیستند. این افراد بهتر است ورزشهایی از قیبل نرم دویدن،طناب بازی، بسکتبال، تنیس و سایر ورزشهایی که با راکت انجام می شوند و همچنین اسکی را برای خود انتخاب کنند.

از انجاکه ورزش در کوچک کردن شکم و تناسب اندام نقش اساسی لذاباید با توجه به خصوصیات بدنی خود ورزش مناسبی را انتخاب کرد.تیپ بدنی در تشخیص استعدادیابی افراد به خصوص کودکان نقش اساسی دارد لذا باید با توجه به تیپ بدنی نوع ورزش مناسب را انتخاب کرد .این نکته در ورزش قهرمانی بسیار قابل اهمیت است وباید در سنین کودکی تستهای تشخیص استعدادیابی ورزشی انجام شود تا افراد مناسب برای ورزش قهرمانی را انتخاب کرد و با اموزش مناسب انهارا اماده نمود.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

امید [ 1393-12-01 ]
سلام خیلی خوب بود مرسی،من دانشجوی ارشد فیزیولوژی ورزشی ام تیپ بدنی اسکی رو میخاستم اگه بازم مطالبی دارید برام بفرستید ممنون میشم،درضمن با توجه به تخصصتون اگه چند تا مقاله لاتین دررابطه با تغذیه تنیس روی میز و نقش صبحونه در آزمون های امادگی جسمانی برام بفرستید خیلی خیلی ممنونتون میشم چون خیلی لازم دارم

مهران بهاری [ 1393-07-17 ]
سلام من دیوانه وار رشنه تحصیلی شما را دوست دارم هم اکنون کارشناسی صنایع غذایی دارم به کم راهنمایم کنید در مورد شاخه های تحصیلی. مرسی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخواص کلم بروکلیصفحه اصلیدستگاه های لاغری و موضعیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيCA و تقویت حافظهافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهتغذیه دوران بارداری(1)پوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی