شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نکاتی برای رژیم غذایی مناسب یک ورزشکار

نکاتی برای رژیم غذایی مناسب یک ورزشکار

تحقیقات نشان میدهد اجرای یک رژیم غذایی، خاص همه ورزشکاران در رشته های گوناگون ورزشی تا حدودی غیر قابل قبول است، زیرا وضع درونی و حالات فیزیولوژیکی هر یک از افراد با یکدیگر متفاوت است و امکان این که برای هر یک غذای جداگانه ای تهیه شود مقدور نیست. از این جهت رعایت دستورات ساده غذایی این کتاب برای مربیان تربیت بدنی، قهرمانان و ورزشکاران در رشته های مختلف و دیگر افراد نتایج مطلوبی در بر دارد:

1- افراد باید غذای روزانه خود را از لحاظ فاصله زمانی به سه نوبت تقسیم نمایند و چنانچه به وزن اضافه احتیاج دارند. باید یک وعده اضافی(عصرانه) به آن اضافه کنند.
2- از خوردن غذاهایی که فاقد کالری زیاد هستند همانند شیرینی، کیک و نوشیدنی های گاز دار هیچ گونه ویتامین یا مواد معدنی ندارند خودداری کنند.
3- مشروبات الکلی را به طور کلی از رژیم غذایی خود حذف نمایند، زیرا این قبیل آشامیدنی ها نه فقط جای مواد اصلی غذایی را اشغال می کند، بلکه سبب بر هم خوردن فعل و انفعالات داخل ماهیچه ها نیز می شود و در نتیجه از توانایی ماهیچه ها می کاهد.
4- از خوردن غذاهای چرب خودداری نمایند، زیرا مدت زمانی که لازم است تا غذا جذب بدن شود طولانی تر می شود و سبب رکود کار امعاء و احشاء بدن می شود و نیز از خروج گازهای داخلی بدن جلوگیری به عمل می آورد.
5- در هر روز دو نوبت از میوه های تازه استفاده شود، یکی مرکبات و یا گوجه فرنگی.
6- روزانه سعی شود از اغذیه ای که بیشتر با سبزیجات همراه است استفاده شود.(سالاد، سیب زمینی، چغندر و غیره).
7- در هر روز حداقل سه تکه برش نان مصرف شود.
8- روزانه حداقل سه لیوان شیر در سه نوبت نوشیده شود.
9- مربی باید تا حدود زیادی از وضعیت مزاجی و درونی قهرمان یا ورزشکار خود با اطلاع باشد، زیرا ممکن است برخی از رژیم های غذایی من حیث المجموع بر روی اغلب قهرمانان اثر مثبتی نداشته باشد، ضمن این که اثر روانی غذا را نیز نباید در ورزشمار نادیده گرفت.
10- به طور کلی لازم است به قهرمانان توصیه شود که نه تنها در فصل مسابقه در خصوص مصرف غذا دقت کنند، بلکه بهتر است در تمام دوره سال برنامه غذایی خود را با دقت طرح ریزی نمایند. با به کار بستن این روش می توانند همیشه بدن خود را سر وزن نگه دارند.

بنابراین یک رژیم غذایی متناسب سالانه قادر است قهرمانان را تا بالاترین حد پیشرفت سوق دهد بدون این که به فشار بیش از حد برای کم کردن وزن احتیاج داشته باشند.

بنابراین لازم است بدن را در یک فاصله زمانی کوتاه به یک رژیم غذایی مناسب عادت داد و این رژیم را در تمام دوره قهرمانی رعایت نمود. زیرا تمامی کسانی که در طول زمانی کم می توانند دریابند که چه نوع رژیم غذایی برای آنان مناسبتر است در صحنه مسابقات ورزشی موفق تر هستند.

نکاتی که بایستی در مورد غذا ظرف 24 تا 48 ساعت قبل از مسابقه رعایت شود:
1- بر مقدار ذخیره مواد قندی(کربوهیدراتها) در کبد و ماهیچه ها اضافه شود.
2- در زمان نزدیک به مسابقه باید سعی شود معده کمترین حجم را داشته باشد به طوری که پرده دیافراگم بتواند نسبت به ورود هوای بیشتر به ششها بهتر کمک کند.
3- از خوردن نوشابه و غذاهای گازدار باید کاملا خودداری شود.
4- مادامی که سه نکته فوق الذکر در مورد ورزشکاران رعایت شد باید سعی نمود از نظر روانی نیز آنان را نسبت به مصرف غذا با اطلاع نمود و توضیحات لازم را در مورد غذا به ورزشکاران متذکر شد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیصفحه اصلیکرایولیپولیزدستگاه های لاغری و موضعیمقالاتتغذيه ورزشيافتادگی پوستتغذیه دوران بارداری(1)پوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی