شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

هر آنچه که باید یک ورزشکار در مورد الکل بداند

هدف بیان این مطلب آشنا کردن افراد به خصوص ورزشکاران از مضرات الکل و اصلاح نگرش میباشد
ابتدا یک نگاه بیندازیم به عناصر تشکیلدهنده الکل. الکل مصرفی توسط انسان به الکلهاي اتيل و يا اتانول معروف است. الكل از هر نوعي كه ميخواهد باشد داراي تأثيري مشابه بر روي بدن است.

الکل زمانی تولید میشود که مخمر، قندهای بهخصوصی را متابوليزه ميکند. آيا تمام الکلها يکجور هستند؟ الكلها متفاوت و از لحاظ كالري با هم فرق ميكنند و منبع قندي كه الكل از آن توليد ميشود مشخصكننده نوع الكل و مقدار كالري آن ميباشد.چرا مصرف الكل باعث ميشود كاهش وزن سختتر شود؟
اول از همه اینکه نحوه جذب الکل در بدن با دیگر مواد متفاوت است. تمام موادغذائی و نوشیدنیها هضم ميشوند و پس از قرارگيري در پروسه تبديل به داخل سلولها و بافتها فرستاده ميشوند. ولي الکل مستقيماً وارد جريان خون ميشود يعني حدود۲۰درصد آن در جریان خون و دیواره معده جذب میشد و۸۰درصد باقی مانده هم در روده کوچک جذب میشود.از الکل بهعنوان مادهای با کالری بیارزش یاد میشود. اين بدين معني ميباشد که کالري که از طريق الكل بهدست ميآيد هيچ ارزش غذائي براي بدن ندارد. بهتر است يك نگاه به مقدار كالري موجود در الكل بيندازيم. هر گرم الكل داراي۷کالری میباشد این مقدار دو برابر کالری موجود در یکگرم کربوهيدرات ميباشد (هر گرم کربوهيدرات داراي۴کالری میباشد) بدین ترتیب این کالري اضافه يا بايد مصرف شود و يا اينکه بهصورت چربي در بدن ذخيره شود. حال براي سوختن اين کالري مازاد ميبايست تمرين کرد ولي همانطور كه ميدانيد به محض وارد شدن الكل به بدن بسته به وزن و تركيب بدني فرد و قدرت تحمل فرد، شخص دچار سرگيجه و سردرد كه مختص الكل است ميشود.
علائم آشکاری که معمولاً پس از وارد شدن الکل بهداخل بدن پدیدار میشود، سردرد، خستگی، دهیدراته شدن (خالي شدن آب بدن)، عصبي شدن و…که هیچکدام جزء علائم مفید برای شروع ورزش و تمرین نمیباشند. يکي از خطرناکترين مضرات الکل كاهش شديد سرعت متابوليسم (سوخت و ساز) بدن ميباشد. الكل باعث اختلال در سيستم جذب غذا ميشود و بدون موادغذائي مورد نياز براي بدن، متابوليسم بدن بهصورت نرمال كار نخواهد كرد و در نتيجه سرعت متابوليسم بدن سير نزولي پيدا خواهد كرد.

سرعت متابولیسم بدن مساوی است با مقدار کالری که بدن بهصورت نرمال جهت تولید انرژی ميسوزاند.

حال تصور کنید که تنها در عرض یکهفته به میزان۱۴۰۰کالری الکل وارد بدن میگردد که در سال۷۳۰۰۰کالری میشود و همانطور که میدانید هر۳۵۰۰کالری یعنی یک پوند وزن (۴۵۳گرم) پس اگر این مقدار کلاری در سال سوزانده نشود حدود۲۰پوند (۹کیلو) اضافه خواهد شد. به خاطر داشته باشید که فرمول کاهش وزن خیلی ساده است. میبايست بيشتر از کالري دريافتي کالري سوزاند و هر۳۵۰۰کالری که بیشتر سوزانده شود یعنی کاهش وزن معادل یکپوند.

آیا الکل بر روی افزایش حجم عضلانی تأثیرگذار است؟
الکل یک ماده با خاصیت چاقکنندگی (افزایش چربی) بسيار زياد و همچنين تأخيرانداز در روند رشد عضلات ميباشد. اين مسئله نه تنها بهدليل تأثيرات منفي است که پس از وارد شدن الکل به بدن متعاقباً ظاهر ميگردد و باعث كاهش شدت تمرينات ميشود بلكه در حقيقت سنتز پروتئين را به ميزان۲۰درصد کاهش میدهد. نه تنها مصرف الکل احتمال بروز آسیبهای ورزشی را بالا میبرد بلکه الکل میتواند مانع رشد عضلات شود. مصرف طولانی مدت الکل سنتز پروتئین را نابود و در نتیجه رشد عضلات را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد. حتی مصرف کوتاه مدت الکل میتواند بر عضلات تأثیر منفی بگذارد.

در مطالب بعدی شما را از مضرات و از آسیب های وارده ی این ماده با بدن شما آشنا خواهیم کرد


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخواص کلم بروکلیصفحه اصلیکرایولیپولیزدستگاه های لاغری و موضعیمقالاتتغذيه ورزشيCA و تقویت حافظهافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهتغذیه دوران بارداری(1)پوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی