شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

تغذيه مناسب برای افزايش ميل جنسی


بر اساس تحقیقات بيش ار۲۰ درصد جمعیت جهان دچار اختلالات جنسی است و به علت روش هاي اشتباه زندگي و به خصوص تغذيه ابن آمار دائم در حال افزايش است. بسیاری از اختلالات جنسی مانند فقدان میل جنسی، ناتوانی جنسی، ارضای زودرس، خستگی در رابطه زناشویی، ناباروری و دیگر مسایل ریشه در رژیم غذایی دارد. یکی از عواملی که بر تمایلات جنسی اثر میگذارد است. عملکرد جنسی توسط غدد درونریز کنترل میشود. این غدد هورمونهای خاصی ترشح میکنند. برای اینکه این غدد بتوانند درست عمل کنند، نیاز به مواد مغذی خاصی دارند. رژیم غذایی نامناسب میتواند باعث کاهش میل جنسی شده هر چه تغذيه فرد بهتر باشد، توانایی او در رابطه زناشویی بیشتر میشود لذا در اين مقاله سعي کرداه يم به تغذيه مناسب براي افزايش ميل جنسي اشارهاي کنيم:
رژیم مدیترانهای که شامل غلات، میوهجات، سبزیجات، گردو و روغن زیتون است و همچنین مصرف مقادیر کم شکر، غلات بدون سبوس و غذاهای آماده میتواند قوای جنسی را افزایش دهد.افزایش مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ها مانند بتا کاروتن، لیکوپن، سلنیوم و ویتامین های A، C، و E، با محافظت از سلول های خود از آسیب رادیکال های آزاد می تواند سلامت جنسی را تحت تاثیر قرار دهتد. میوه ها و سبزیجات رنگ روشن حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان ها هستند.مصرف بیش از حد چربیهای اشباع شده باعث رسوب کلسترول در مویرگهای متعدد آلت میشود و جریان خون در آلت را با مشکل روبهرو میکند و در نتیجه فرد نمیتواند به محرکهای جنسی صادره از مغز به درستی پاسخ دهد.

مصرف بیش از حد غذاهای بستهبندی شده، فست فود و غذاهای آماده به علت سطح بالایی از چربیهای اشباع شده کاهنده ميل جنسي هستند.روی از آنتیاکسیدانهایی است که برای تولید تستوسترون و افزایش تعداد اسپرم لازم است. همچنین باعث افزایش استقامت در حین فعالیت زناشویی میشود و احساس خستگی را از بین میبرد. در ضمن اسپرم را در برابر باکتریهای واژن محافظت میکند. مقدار مورد نیاز روی ۴۰ میلیگرم در روز است. روی در صدف خوراکی بخارپز ، دانههای کدوتنبل، تخمه گل آفتابگردان، سیر و اسفناج یافت میشود.منیزیم استقامت ماهیچهها را افزایش میدهد و باعث افزایش تمدد اعصاب لازم برای فعالیت زناشویی میشود. منابع غنی از منیزیم آجیل و غلات سبوسدار میباشند.

اسیدهای چرب ضروری در تولید هورمونهای جنسی نقش دارند و همچنین به ذخیره کردن ویتامینهای محلول در چربی مثل D، E وk کمک کرده و فرد را از نظر جنسی فعال نگه میدارند. اسیدهای چرب ضروری در گیاهان دریایی، دانه کتان، کنجد، بادام، جوانه گندم و کدو تنبل به وفور یافت میشود.از ویتامینهای گروه B تیامین(B۱)، ریبوفلاوین (B۲) ونیاسین (B۳) برای میل جنسی طبیعی، لازم است به طور کلی ویتامینهای گروه B جهت سلامت تولید مثل لازماند. منابع سرشار از ویتامینهای گروه B عبارتند از غلات سبوس دار، تخم مرغ، حبوبات (نخود و لوبیاو...)، محصولات سویا، ماهی سالمون و دیگر ماهیهای آزاد، انواع مغزها به صورت خام، کلم بروکلی، گوشت کم چرب و موز. موز دارای آنزیم بروملین است که در افزایش میل جنسی مردان موثر است. همچنین سرشار از پتاسیم و ویتامینهای گروه B است. باید توجه داشت که مصرف نوشیدنیهای الکلی باعث از بین رفتن ویتامینهای گروه B میگردد.

ویتامینهای B۵، B۶، B۱۲ نیز برای کاهش استرس و تنظیم سطح هورمونهای بدن لازماند.ویتامین B۳(نیاسین باعث اتساع عروق شده و گردش خون را بهبود میبخشد. این ویتامین همچنین باعث ساخته شدن هورمونهای جنسی میشود. مصرف نیاسین نیم ساعت قبل از فعالیتهای جنسی، هیجان مربوطه را افزایش میدهد.ویتامین B۶از افزایش میزان پرولاکتین که خود باعث کاهش میل جنسی میشود، جلوگیری میکند.ویتامین Cجهت عملکرد سالم غدد جنسی لازم است. همچنین اسپرمها را در برابر اثر رادیکالهای آزاد که باعث چسبیدن و عدم تحرک آنها میشود، محافظت میکند. منابع سرشار از این ویتامین مرکبات، توتفرنگی، کیوی، هلو، انبه، گوجه فرنگی و سبزیها برگ تیره است.براساس تحقیقات اگر سطح فولات خون شما پایین باشد به طور حتم انرژی و تمایل شما هم به برقراری رابطه زناشویی کمتر خواهد بود. . غذاهای حاوی فولات مانند اسفناج، عدس، انواع گوشتها و حبوبات و....

تحقیقات جهانی نشان میدهند که خانمها به طور معمول به اندازه کافی ویتامینهای گروه B را دریافت نمیکنند و این مساله میتواند در کاهش میل جنسی آنها موثر باشد.
کمبود آهن هم میتواند باعث بدخلق شدن خانمها و پایین آمدن میل جنسی بشود.ویتامین Eبه تولید هورمونهای جنسی کمک کرده و گردش آنها را بهتر میکند. همچنین اکسیژن لازم برای اندامهای تناسلی را فراهم میکند و باعث بهبود استقامت جنسی و رسیدن به ارگاسم (اوج لذت جنسی) میشود. ویتامینE در مغزها، حبوبات، غلات سبوسدار، میوهها و سبزیها یافت میشود.ورزش باعث میشود که جریان هورمونها در بدن به راحتی انجام گیرد. افرادی که ورزش میکنند، مقدار انرژی بیشتری داشته و در نتیجه از نظر جنسی فعالترند.

تحقیقات نشان دادهاند که هرچقدر خانمها اندام متناسبتری داشته باشند، تمایلشان به داشتن رابطه زناشویی و رضایت پس از برقراری رابطهشان هم بیشتر میشود.
. شاید بعضیها فکر کنند که ورزش کردن قبل از ساعت خواب میتواند باعث به هم خوردن نظم و زمان خواب آنها شود. در صورتیکه نظر دکتر ژانت هاید، روانشناس چیز دیگری است. او میگوید: «35 تا 40 دقیقه ورزش کردن با شدت متوسط، درست قبل از خوابیدن، جریان خون را در بدن شما منظمتر و کارکرد سیستم عصبیتان را هم بهتر میکند. با منظم شدن جریان خون و بهتر شدن کارکرد سیستم عصبی هم، تمایل شما به داشتن یک رابطه زناشویی لذتبخش پیش از خوابیدن دوچندان میشود»
مصرف بیش از حد نوشیدنیهای کافئیندار باعث کاهش میل جنسی میگردد.

الکل همانند استروژن در زنان عمل میکند و اثر مخربی بر توانایی جنسی مردان دارد و به ناتوانی جنسی و کوچک شدن بیضهها در آنان منجر میشود. همچنین مصرف الکل علایم افسردگی و در نتیجه کاهش میل جنسی را به همراه دارد.
شکلات به دليل دارا يودن phenylethylamine و آلکالوئیدها در بهبود استقامت جنسی در مردان موثر است.
اسیدهای آمینه، L-آرژینین. ا کمک می کند تا به گشاد شدن رگهای خونی، اختلال در نعوظ بهبود يلبد. منابع بزرگ L-آرژینین معمولا مبتنی بر پروتئین، مانند آجیل، گوشت گاو، گوشت خوک، ماکیان، غذاهای دریایی و حبوبات است.

رژیم غذایی دریایی به دليل آرژنين و روي بالا می تواند تاثیر مثبت بر روی ميل جنسی داشته باشد. آووکادو باسطح بالایی از ویتامین B6، به افزایش تولید هورمون مردانه کمک می کند. پتاسیم همچنین در اوکادو یافت و به تنظیم غده تیروئید زن، و درنتيجهبه افزایش سطح میل جنسی زن کمک می کند.
در آخر باز هم یاداروری می نماییم که اگر کاهش میل جنسی دارید به کلینیک های مشاوره مراجعه نموده و فراموش نکنید که گاهی علت آن نیاز به روان درمانی دارد نه دارو ! چرا که شایعترین علت کاهش میل جنسی در هردو جنس علل روحی و روانی است.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مجید محمدی [ 1393-02-12 ]
فوق العاده بود ... مرسی

علی اصغر [ 1392-12-02 ]
جالب است اما می شود مطالب را گروه بندی کرد

فرزانه [ 1392-06-10 ]
با سلام بسیار کامل و جامع و آموزنده است موفق باشید

صدیقه [ 1392-03-04 ]
بسیار کامل و عالی...با تشکر

محمد رضا صائبی [ 1391-08-21 ]
mikhaham arshade oooloolm taghziye sherkat konam. aya pishnahad mikonid? che ketabi bekhonam?

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی