شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

کاهش وزن در کشتی

پیش از اینکه درباره ی کاهش وزن در کشتی گیران لازم است کمی درمورد ترکیب بدن بحث نماییم.ترکیب بدن: بدن مرکب از وزن لخم (عضله.استخوان ها و احشاء) و وزن چربی است.وزن لخم بیش از 70%آب دارد.ولی دروزن چربی آب کمتر از 25% است.این اجزای وزن بدن را می توان مستقل از هر مورد توضیح قرار داد.افراد باید درمورد ترکیب بدنی خود آگاهی داشته باشند.اغلب ورزشکاران نیازمند حفظ تعادل وزن آب.افزایش وزن لخم و کاهش وزن چربی هستند. وزن لخم: اساسا از کلیه نسوج فعال یعنی عضله .استخوان.پوست.قلب وسایر نسوج بدون چربی تسکیل شده است.وزن عضله یک جزء مهم وزن لخم است.وقتی ورزشکاران سعی میکنند که وزن خود را افزایش دهند.اساسا تلاش دارند تا وزن لخم خود را به شکل عضله زیاد کنند.افزایش حجم عضله به ورزشکار کمک میکند تا بزرگتر.قویتر و سریعتر شود.

درحالی که افزایش وزن چربی عموما باعث کندی و کاهش چابکی ورزشکار می گردد.در بیشتر ورزشکاران جوان ورن لخم حدود 250گرم درماه افزایش می یابد.در طی جهشهای رد این میزان می تواند به یک کیلوگرم برسد.به خاطر این رشد طبیعی دروزن لخم برخی کشتی گیران سر وزن رسیدن رابا گذشت زمان در فصل دشوارتر می یابند.این کشتی گیران باید نسبت به این امر آگاه باشند و سعی کنند که مراقب علائم دهیدراتاسیون باشند.حتی بعضی کشتی گیران باید به یک رده وزنی بالاتر صعود کنند.برخی از افراد با عضلات زیاد متولد میشوند زمانیکه مختصات این افراد در نمودارهای قد ووزن قرار بگیرند،چنین به نظر میرسد که اضافه وزن دارند هرچند که میزان چربی در آنها کم تا متوسط است.جداول قد-وزن برای کشتی گیران مناسب نیست چراکه یم ورزشکار عضلانی طبیعی ممکن است دارای اضافه وزن به نظر برسد،درحالی که او واقعا بذای اندازه اش مناسب است زماتیکه ترکیب بدنی فرد آنالیز شود مشخص میشود چه مقدار از وزن آنها لخم است توجه نمایید که نباید وزن لخم را کاهش داد.

وزن چربی : به تعداد و اندازه سلول های چربی بدن بستگی دارد. اغلب تحقیقات در مورد ترکیب بدن روی اندازه سلول های چربی و نه تعداد آن ها وزن صورت پذیرفته است سلول های چربی در بدن برای ذخیره انرژی به کار میرود. اگر مصرف انرژی از میان دریافتی آن بیشتر باشد سلول های چربی کاهش اندازه می یابند.و وزن چربی کم می شود. درصورتی که انرژی دریافتی بیش از میزان مصرف آن باشد وزن چربی افزایش می یابد. توجه داشته باشید که میزان دریافت یا مصرف انرژی در ورزشکاران مختلف متفاوت است وبه عواملی نظیر میزان متابولیسم.سن.

درصد چربی بدن جنس و محیط بستگی دارد. درصورتی که ورزشکار قصد وزن کم کردن دارد تضمین درصد چربی بدن می تواند بسیار سودمند باشد.دقیق ترین روش تخمین چربی بدن توزین هیدروستاتیک یا توزین در زیر آب است.تکنیک اندازه گیری ضخامت چینهای پوستی نیز درصورتی که توسط متخصص تعلیم دیده و ماهر انجام شود روش خوبی است.جداول قد و وزن اندازه گیری محیط قسمت های مختلف بدن و.....روش های غیردقیقی برای تخمین چربی بدن کشتی گیران و سایر ورزشکاران هستند. ورزشکاران سبک ورن موفق اغلب 7-5%چربی میان وزن حول وحوش 8-6% وسنگین وزن حدود 15%چربی در بدنشان دارند.پایین ترین حد توصیه شده چربی بدن برای گشتی گیران 5%است.این بدان معنی نیست که کشتی گیران باید5%چربی داشته باشند.بسیاری از کشتی گیران با چربی بدن 12-5%عملکرد خوبی دارند. کشتی گیران باید با کاستن از وزن چربی وزن خود را کم کنند ولی باید سطح چربی در حد 5%یا بالاتر حفظ شود.

کشتی گیران نباید بیش از یک کیلوگرم در هفته از دست بدهند تا از بروز مشکلات متابولیک نظیر کتوز یا اسیدوز(عدم تعادل اسید که باعث فشار آمدن به کلیه می شود)اجتناب گردد.کتوز ممکن است با محرومیت بدن از کربوهیدرات و وادار شدن بدن به متابولیزه کردن سریع چربیها برای رفع نیاز به انرژی ایجاد شود.این متابولیسم سریع چربی باعث تولید اجسام کتونی می شود که اسیدیته خون را افزایش می دهند.نفس یک کشتی گیر ممکن است در زمان کنوز بوی استون داشته باشد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیصفحه اصلیدستگاه های لاغری و موضعیکرایولیپولیزمقالاتCA و تقویت حافظهافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهتغذیه دوران بارداری(1)تغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی