شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

رژیم غذایی و مکمل های توصیه شده در دیابت نوع 2

بهترین روش برای پیشگیری از دیابت نوع 2 اجتناب از افزایش وزن است. احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که اضافه وزن دارند، چهار برابر بیشتر از افرادی است که وزن بدن را در محدوده طبیعی حفظ می کنند. دیابتی هایی که اضافه وزن دارند، با از دست دادن وزن اضافی اغلب قادر خواهند شد تا نیازشان به دارو را پایان یا کاهش دهند و نیز قند خونشان را کنترل کنند.فاکتور تحمل گلوکز یک ترکیب طبیعی است که به تنظیم قند خون کمک می کند و به مقدار زیاد در مخمر آبجو یافت می شود. عنصر کروم تشکیل دهنده اصلی فاکتور تحمل گلوکز است و رژیم غذایی فقیر از کروم حالت عدم تحمل گلوکز را ایجاد می کند. در دیابتی هایی که در ادرارشان گلوکز دفع می کنند، دفع ادراری مواد معدنی (مانند منگنز،روی و کروم) به دلیل افزایش اسمزی ترشح ادرار افزایش می یابد.

کمبود این مواد معدنی مهم توانایی تنظیم قند خون را بیشتر دچار اختلال می کند. بنابراین، رژیم غذایی دیابتی ها باید بر غذاهای غنی بر این مواد معدنی تاکید داشته باشد. بهترین رژیم غذایی برای اکثر دیابتی ها رژیم غنی از کربوهیدرات های پیچیده و فیبر به مقدار زیاد و محدودیت دریافت قندهای ساده و تلخیص شده است و (کربوهیدرات های پیچیده جذب قندهای غذایی را کند کرده، پاسخ قند خون بعد از خوردن غذا را کاهش می دهند). باید بر غذاهایی مانند سبزی ها، میوه ها، حبوبات و غلات کامل تاکید شود و پیروی از یک رژیم گیاهخواری یا شبه گیاهخواری برای افراد دیابتی سودمند است. برای کم کردن لیپیدهای خون و کاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی، دریافت چربی های اشباع باید به حداقل رسیده و با روغن های گیاهی با کیفیت خوب که اسیدهای چرب غیر اشباع ضروری را تامین می کنند جایگزین شود.
مکمل های توصیه شده

برای بهبود کار انسولین و کمک به تنظیم گلوکز خون :
ویتامین E : ویتامین E می تواند حساسیت به انسولین را بالا برده و نیاز به داروهای پایین آورنده قند خون یا انسولین را کاهش دهد. تجمع پلاکت ها و خطر ترومبز( گرفتگی عروق) را کم می کند. مقدار توصیه شده 800mg با 100mg در روز شروع و به تدریج افزایش داده شود.

کروم : کروم به عنوان یکی از اجزا تشکیل دهنده فاکتور تحمل گلوکز، به تنظیم قند خون و کاهش نیاز به داروهای پایین آورنده قند خون یا انسولین کمک می کند. می تواند به همراه 10-5g مخمر آبجو تجویز شود. مقدار توصیه شده 400-200 mg در روز می باشد.

ویتامین C : ویتامین C می تواند به تنظیم گلوکز خون ، قوی کردن عروق خونی کوچک و کاهش خطر بیماری قلبی زودرس کمک کند. مقدار توصیه شده 2-1g میتواند به شکل کمپلکس با بیوفلاونوئیدها در روز مصرف شود.

پیشگیری از کمبود مواد معدنی که تحمل گلوکز را مختل می کند:
منیزم: کمبود منیزیم در دیابتی ها عمومیت دارد. مکمل ها احتمالا به تنظیم قند خون و محافظت در برابر بیماری های قلبی-عروقی می کنند. مقدار توصیه شده 600-400 mg در روز می باشد.

مکمل مولتی مینرال: به جبران اتلاف های ادراری کمک می کند. مقدار توصیه شده حداقل 15mg روی در روز می باشد.

برای درمان نوروپاتی (دیابتی) :
گاما لینولنیک : در درمان نوروپاتی سودمند است. مقدار توصیه شده 4-2g به شکل روغن گل مغربی در روز می باشد.
میواینوزیتول : در درمان نوروپاتی سودمند است. مقدار توصیه شده 2-1g در روز می باشد.
ویتامین B کمپلکس : علائم نوروپاتی احتمالا به تیامین و ویتامین B6 تکمیلی پاسخ می دهد. مقدار توصیه شده مکمل قوی حاوی حداقل 50mg تیامین ویتامین B6 در روز می باشد.
برای کمک به کنترل دیابت نوع 1 تازه تشخیص داده شده:
نیاسین آمید : نیاسین آمید می تواند از نیاز به انسولین کاسته و زمانی را که بیماران می توانند بدون تزریق انسولین سر کنند افزایش دهد. از اسید نیکوتینیک، فرم دیگر ویتامین B3 اجتناب شود که می تواند برای دیابتی ها مضر باشد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دستگاه های لاغری و موضعینحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی