شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

راه های تشخیص و درمان سلولیت

راه های تشخیص و درمان سلولیت


برای تشخیص وضعیت سلولیت و علل و زمینه های شکل گیری آن و نیز طبقه بندی آن می توان از روش های زیر بهره برد:
معاینه کلینیکی عمومی شامل:
معاینه کامل ساختار و وضعیت بدن بیمار.
بررسی تغییرات احتمالی اسکولیوز که ممکن است به بیماریهای کلیوی یا کبدی منجر شده باشند.
بررسی تغییرات ساختار احشاء و لمس شکمی.
معاینه قلب و گردش خون و ضربان خون.
معاینه وضعیت عروقی و لنفاوی بیمار.
معاینه اختصاصی و موضعی نواحی سلولیت شامل:
- بررسی و طبقه بندی نواحی سلولیت.
- بررسیlipodistrophyوlipoedemaوedema.
*معاینات فوق باید روی محلی مانند پله انجام شود و بیمار باید پابرهنه باشد.
بررسی وضعیت اضافه وزن و چاقی.
انجام آزمایشات CBC،قند،چربی ها و الکترولیت های سرم،عملکرد کلیه و کبد و در صورت چاقی وLIPOEDEMA،آزمایشات تیروئیدی،آزمایشات هورمونی و اندازه گیری ادرار24ساعته.
بررسی پوست باdigital urtrasound:یک تکنولوژی پیشرفته و غیرتهاجمی با استفاده از اولتراسوند با فرکانس بالا است که می تواند پوست و ضمائم آن و همچنین ناحیه زیر جلد را به دقت مورد بررسی قرار دهد.
بررسی عروق موضع باecodoppler:دراین روش با استفاده از روش اکوگرافی داپلر جریان خون منطقه مورد بررسی قرار گرفته و استاز ایجاد شده قابل مشاهده خواهد بود.
بررسی دمای موضع با thermography:در این روش بر اساس اندازه گیری و ثبت دمای بافت می توان مناطق فعال و غیر فعال را از یکدیگر افتراق داد.چون در سلولیت متابولیسم منطقه کاهش می یابد روش ترموگرافی می تواند یکی از روش های تشخیصی مناسب قلمداد گردد.
Videocapillaroscopy:در این روش عروق میکروسکوپی بافت مورد مشاهده و بررسی قرار گرفته و امکان مقایسه قبل و بعد از درمان در این روش فراهم است.
مکانیسم درمان با توجه به پاتوفیزیولوژی تشکیل سلولیت یعنی تجمع در سلول های چربی،کاهش و توقف جریان خون و لنف، افزایش مواد زائد و سمی حاصل از متابولیسم،کاهش متابولیسم و تبادلات حیاتی و درنهایت ورم و فیروزبافت همبند،تعیین می شود.مؤثرترین روش درمانی،روشی است که به برگشت و تبدیل بافت سلولیت به بافت سالم کمک نماید.متاسفانه درمان سلولیت به تنهایی توسط رژیم غذایی و نیز فعالیت بدنی ممکن نیست و بنا به دلایل فوق بهره گیری از یک تکنولوژی به همراه ایجاد عدم تعادل در دریافت و مصرف انرژی می تواند نتایج رضایت بخشی را برای مبتلایان به همراه داشته باشد.
شایان ذکر است همراه سازی همه روش ها و سیستم های درمانی با رژیم درمانی و ورزش،نتایج آنها را فوق العاده مؤثر و رضایت بخش می نماید وبه جرات می توان گفت بدون این همراه سازی انتظارات درمانی محقق نمی گردد.
متدهای درمانی متداول در درمان سلولیت
درمان سلولیت شامل طیف وسیعی است که از رژیم درمانی تا انجام جراحی های مختلف متفاوت خواهد بود.به طور کلی درمان های سلولیت به دو روش درمان های موضعی و روش های کاهش وزن تقسیم می گردند:


1. روش های کاهش وزن:
- رژیم غذایی
- ورزش و فعالیت
- داروهای لاغری
- اعمال جراحی دستگاه گوارش که به منظور کاهش دریافت و جذب مواد غذایی انجام می شوند مانند Gastric bandege، بالون های داخل معده و روش Bypass روده
رژیم درمانی و ورزش
اعمال یک رژیم درمانی مناسب به همراه انجام تمرینات ورزشی،تحت نظر متخصصین مربوطه،می تواند درمان سلولیت مرحله یک و جلوگیری از پیشرفت آن مؤثر باشد.لیکن همانگونه که در قسمت تعریف سلولیت اشاره شد استفاده از این روش برای درمان مراحل بالاتر سلولیت،به تنهایی و بدون بکارگیری یک یا چند متد تخصصی دیگر،نتایج موفقی نخواهد داشت.
داروهای لاغری
به طور کلی داروهای لاغری با چند مکانیسم موجب ایجاد کاهش وزن در افراد می شوند:
الف)کاهش اشتها مانند فن فلورامین،فلوکستین و...
ب)افزایش متابولیسم مانند مشتقات هورمون های تیروئید
ج)داروهایی که با اتصال به چربی مانع جذب چربی ها از روده می شوند مانندXenical
د)داروهایی که با ایجاد حجم کاذب در معده سیری زودرس ایجاد می کنند مانند قرص های سلولز
کلیه داروهای فوق دارای عوارض مربوط به خود بوده و متخصصان بر حسب نیاز و موارد کاربرد اقدام به تجویز آن ها می نمایند.متأسفانه اخیراً به دلیل مصرف بی رویه آن بدون توصیه پزشک عوارض این داروها بیشتر قابل مشاهده است.
اعمال جراحی
همان گونه که قبلاً اشاره شد در موارد چاقی مرضیmorbid obesity))گاه مداخله جراحی کاربرد می یابد.این اعمال جراخی با هدف کاهش دریافت و یا افزایش دفع از دستگاه گوارش صورت می گیرد.این جراحی ها عبارت اند از:
Gastric bandage:در این روش به وسیله یک نواری که به دور معده بسته می شود حجم داخل معده کاهش می یابد و بیمار قادر به خوردن یا نوشیدن حجم زیاد غذا نیست.
Gastric ballon:در این روش یک بالون از طریق آندوسکوپ وارد معده می شود و حجم زیادی از معده را اشغال می کند و بیمار بعد از خوردن غذا دچار سیری زودرس می گردد.
Bypass روده:در این روش بخشی از روده از سیستم جذب گوارشی حذف می شود و در نتیجه حجم زیادی از غذای دریافتی بیمار از طریق روده ها دفع می گردد.
توجه به این نکته ضروری است که این روش پیکر تراشی یاsculpturing محسوب شده و در درمان چاقی عمومی کاربرد ندارد و باید تنها در موارد چاقی های موضعی مورد استفاده قرار گیرد.
2. تکنولوژی های درمان موضعی سلولیت:
- رولر وکیوم ماساژ
- اولتراسوند
- لیزرهای کم توان
- سیستم RF
- الکتروتراپی
- مزوتراپی
- کربوکسی ترا

-کرایولیپولیز

- لیپوساکشن
- تکنولوژی جدیدAcoustic wave therapy(AWT)


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخواص کلم بروکلیصفحه اصلیکرایولیپولیزدستگاه های لاغری و موضعیمقالاتتغذیه دوران بارداری(1)تغذيه ورزشيCA و تقویت حافظهافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی