شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

عملکرد دستگاه کاویتاسون یا کویتیشن در درمان سلولیت

کاویتاسون ( (cavitation
آخرین تکنولوژی که اخیر به بازار ارائه شده و نقش بسیار قابل ملاحظه ای در درمان سلولیت دارد سیستم های کاویتاسون هستند. کاویتاسون یعنی حفره زایی.

کاویتاسون یا حفره زایی
اصطلاحی است که به پدیده تشکیلحباب در سیالات، تحت شرایط خاص گفته می شود. بدین ترتیب که ، بر اساس قانون برنولی، در محلهایی نظیر؛ پشت پروانه کشتی ها و محل تنگ و گشاد شدگی لوله ها و شیر آلات ، که سیالات بطور ناگهانی و سریع دچار حرکت متلاطم و مغشوش با سرعت بالا می شوند، فشار در نقاطی از سیال بصورت لحظه ای کاهش می یابد و موجب تبخیر سیال در آن نقاط می شود. بخار حاصل از تبخیر، موجب شکل گیری حباب های کوچک در داخل سیال می شود ( پدیده کاویتاسون یا حفره زایی) .

حباب حاوی بخار (گاز) است بنابراین در لحظه بعدی که حالت کم فشار از بین می رود، بر اساس قوانین فیزیکی گازها، بخار داخل حباب تحت فشار بالای اطراف خود متراکم شده و دمای آن نیز به شدت افزایش می یابد و در نهایت تحت فشار بالا، مانند یک بمب صوتی-حرارتی بسیار کوچک، منفجر می شود.

بد نیست بدانید که دمای بخار داخل حباب های حاصل از پدیده کاویتاسون، در پشت پروانه کشتی، ممکن است تحت فشار محیط به بیشتر از 1000 درجه سانتی گراد و فشار آنها به ده هزار میلی متر جیوه نیز برسد. البته اندازه حباب های کاویتاسون بسیار کوچک بوده و حتی بعضا با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و چرخه عمر یک حباب کمتر از یک ثانیه است. لذا با و جود قدرت تخریبی فوق العاده بالای آنها تخریب آنها هم بسیار کوچک و میکروسکوپی است ولی به هر حال، چون تعداد آنها زیاد است در درازمدت موجب تخریب پروانه کشتی می شوند.

پدیده کاویتاسون اولین بار در آخر قرن نوزده میلادی توسط لرد ریلی، در حالیکه او از بین رفتن یک حباب در یک سیال را مشاهده می کرد، مورد توجه و مطالعه قرار گرفت.این پدیده ابتدا به عنوان یک عامل آسیب زا به پروانه کشتی ها و پمپ ها شناسایی شد ولی در دهه های بعدی کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف از جمله صنایع پزشکی پیدا کرد و اخیرا با پایه ای علمی و اثری قابل ملاحظه در حوزه پوست و زیبایی برای درمان سلولیت ارائه شد.

چگونه کاویتاسون در درمان سلولیت بکار گرفته شده است؟
تا اینجای بحث دانستیم ، هر عاملی که موجب حرکت های سریع و ناگهانی در یک سیال شود می تواند موجب ایجاد نقاط کم فشار و بروز پدیده کاویتاسون در آن شود.از طرفی می دانیم که موج صوتی مجموعه ای از تکانهای سریع و متوالی است که بوسیله تکانهای مکانیکی تولید می شود و باعث تکانهای مکانیکی در اجسام اطراف خود می شود و بوسیله تکانهای مکانیکی منتقل می شود و تا عمق سه الی پنج سانتیمتر در بافت های بدن نفوذ می کند و می دانیم که بخش زیادی از بافت های بدن را آب ( یک سیال) تشکیل می دهد.

با توجه به مفاد فوق
اگر موج صوتی با شدت بالا از بافت های بدن عبور کند تکانهای سریع موج صوتی باعث حرکت های سریع و ناگهانی در آب بافت های بدن شده و موجب ایجاد نقاط کم فشار و پر فشار و بروز پدیده کاویتاسون در آنها خواهد شد.دستگاه کاویتاسون ، در واقع یک تولید کننده امواج مافوق صوت با فرکانس ( تعداد تکانهای) 40 الی 60 هزار در ثانیه با شدت بالاست که نفوذ امواج تولیدی آن در بافت سلولیت، موجب بروز پدیده کاویتاسون در مایعات درون بافت های سلولیت می شود.

همانطور که قبلا نیز گفته شد انفجار حباب های حاصل از پدیده کاویتاسون دارای قدرت تخریبی فوق العاده ای است و می تواند به پروانه کشتی ها و پمپ ها آسیب جدی بزند.حباب های حاصل از پدیده کاویتاسیون در بافت سلولیت نیز، مانند بمب های صوتی- حرارتی میکروسکوپی عمل می کنند که در درون بافت سفت، متورم و انباشته از چربی سلولیت، منفجر شده و موجب جدا شدن رسوبات، در هم شکستن بافتهای چربی و تکه تکه شدن چربی ها و حتی پاره شدن غشاء سلولهای چربی و آزاد سازی آنها در داخل مایعات درون بافتی و لنف و نیز افزایش نفوذپذیری سلولهای چربی و انتشار تری گلیسرید ها و اسید های چرب از آنها می شوند.

بدین ترتیب چربیها، تری گلیسریدها و اسیدهای چرب آزاد شده و طی فرآیند متابولیکی طبیعی بدن از موضع درمان تخلیه و مصرف خواهند شد.این اثرات تحت آزمایشات کلینیکی و مطالعات علمی به اثبات رسیده و تایید شده اند بطوری که حتی بعد از یک جلسه درمان همراه با دستگاه رولر وکیوم، کاهش قابل توجهی در اندازه دور کمر ثبت شده است.

دستگاههای کاویتاسیون بدلیل قدرت منحصر به فردی که در هم شکستن توده های چربی دارند هم اکنون در بسیاری از مراکز درمانی و زیبایی کشور به منظور درمان چاقی و سلولیت و کاهش چربیهای انباشته شده در نقاط مختلف بدن از جمله؛ دور کمر، شکم، باسن و داخل و بیرون ران ها ، بطور موفقیت آمیزی استفاده می شوند.لیکن همگام با این دستگاهها نیز باید از سیستم های رولر وکیوم استفاده شود تا با تخلیه بهینه رسوبات و چربیهای آزاد شده از بافت موضع درمان و برقراری مجدد جریان خون و لنف در بافت، نتایج درمانی مورد نظر تحقق یابند.

آدرس مطب :شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی ساختمان 21طبقه3تلفن22366770-09307301330


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخواص کلم بروکلیصفحه اصلیدستگاه های لاغری و موضعیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيCA و تقویت حافظهافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهتغذیه دوران بارداری(1)تازه های پزشکیپوست ،مو و زیباییخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی