شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

تفاوت چاقی و سلولیت

تفاوت چاقی و سلولیت

تا اوایل قرن بیستم چاقی و سلولیت از هم تفکیک نشده بود و تجمع چربی در قسمت های مختلف بدن، با هر میزانی چاقی تعریف می شدو اولین با در سال 1920 سلولیت به عنوان یک ظاهز ناپسند پوست توضیح داده شد.معمولا تصور عمومی از چاقی و سلولیت یکی است اما در اصطلاح علمی اگر میزان چافی یا در واقع مقدار چربی های دخیره شده در سلولهای چربی به قدری باشدکه خون به صرت کاملا طبیعی در لابلای بافت چربی جریان یابدف در این صورت اگر فرد کمتر از نیار مواد غذایی کصرف کند،بدن شروع به کصرف چربی های ذخیره شده میکند ولاغر می شود. پس چافی عبارت است از افزایش وزن همراه با تجمع چربی در تواحی مختلف بدن (بیشتر در نواحی شکم) بدون درد و ناصافی که در مردان و زنان به صورت یکسان بروز می کند و معمولا با رعایت رژبم غذایی قابل درمان است.

بطور کلی، سلولیت اتفاقات فیزیولوژیکی در بافت چربی زیر پوست (هیپودرم)، به ویژه در خانم ها است که به دلیل کاهش یا قطع جریان خون در بافت هیپودرم رخ داده و به صورت ناهموار (پوست پرتقالی) در نواحی مختلف بدن از جمله: ران، باسن و پهلوها، ظاهر می شود.در واقع سلولیت عبارت است ازتجمع چربی،بعضا بدون افزایش وزن،در نواحی خاصی از بدن به همراه تغییرات بافت همبند و ظاهر ناهموار(پوست پرتقالی) که بیشتر در زنان بروز می کند و تنها با رژیم درمانی برطرف نمی گردد.

در حقیقت سلولیت ،علاوه بر چربی،شامل تجنعی از مواد زائد، مولکول های آب، مواد معدنی و غیره به همراه تغییر اسیدیته و دما در محیط بافت مبتلا به سلولیت است.سلولیت در مراحل اولیه محدود و بی خطر است ولی در مراحل پیشرفته با اختلال گردش خون و ایجاد نواحی متورم، سفت و دردناک همراه بوده و می تواند منجربه ایجاد شرایط غیر قابل برگشت گردد.

نکته بسیار مهم:به دو مطلب زیر توجه کنید:
1- سلولیت به دلیل کاهش یا قطع جریان خون در بافت هیپودرم رخ می دهد
2- در چاقی نوع دوم، که در قسمت چاقی توضیح داده شد، مقدار چربی های ذخیره شده در سلول های چربی به قدری زیاد می شود که سلول های چربی باد کرده و به مویرگ های اطراف خود فشار آورده و موجب کاهش و بعضا توقف جریان خون در لابلای بافت های چربی (هیپودرم) می شوند.

با توجه به مطالب بالا، می توان گفت سلولیت در واقع همان نوع دوم چاقی است که مطالعات بافت شناسی قرن بیستم آن را از نوع اول تفکیک و به نام سلولیت مطرح کردند زیرا به محض اینکه چربی های ذخیره شده موجب کاهش یا توقف جریان خون در لابلای بافت های چربی شوند، سلولیت نیز شروع می شود. به بیانی دیگر اگر میزان چاقی فرد از نوع اول بیشتراست یعنی فرد دچار سلولیت است ونیاز به درمان هایی بیش از رژیم درمانی و ورزش دارد.به همین دلیل از این به بعد در اینجا به جای اصطلاح چاقی، اصطلاح سلولیت را به کار می بریم و در ادامه بحث به علل بروز، نحوه شکل گیری و روش های درمان سلولیت می پردازیم.

یادآوری این نکته نیز ضروری است که هرچند، چاقی نوع اول که مقدار چربی های ذخیره شده در سلول های چربی به قدری است، که خون بصورت کاملا طبیعی در لابلای بافت های چربی جریان دارد، با کاهش مصرف کند قابل درمان است و اگر با ورزش همراه شود تناسب اندام را نیز به دنبال خواهد داشت. اما متاسفانه 99 درصد موارد چاقی (به ویژه در زنان)، چاقی نوع دوم یا در واقع درجاتی از سلولیت است.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخواص کلم بروکلیصفحه اصلیکرایولیپولیزدستگاه های لاغری و موضعیمقالاتاهمیت لبنیات در تغذیهتغذیه دوران بارداری(1)تغذيه ورزشيCA و تقویت حافظهافتادگی پوستپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی