شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

سوماتروپین ترزیق کنیم یا نه؟؟؟؟

سوماتروپينHypothalamic and Pituitary Hormones جزءهورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیزاست و يكي از هورمون هاي هيپوفيز قدامي مي باشد.اکثر بدنسازان برای پیشرفت بهتر در رشد و عضله سازی از این هورمون استفادهمی کنند. بطور طبیعی هورمون رشد در بدن ساخته می شود ولی با افزایش سن ازترشح این هورمون کاسته می شود، در کشورهایی مثل آمریکا هورمون سوماتروپینغیر مجاز و دوپینگ شناخته نمی شود و جزء داروهای مفید و در یک تعریف اغراقآمیز به اکسیر جوانی نیز معروف است زیرا افراد پیر با استفاده از اینهورمون بلافاصله شروع به عضله سازی و همچنین باعث تقویت قوای ج.ن.س.ی میشود.

البته بدنسازان در سطح پیشرفته و در دوران تفکیک عضلانی از این هورموناستفاده میکنند چون این هورمون علاوه بر عضله سازی خاصیت چربی سوزی نیزدارد به هر حال استفاده از آن به افراد مبتدی وافرادی که زیر ۱۸ سال هستندتوصیه نمیشود چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبیعی بدن میشود و درافراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوانها وجود دارد.باتوجه به تخقیفات جدید و عوارض جدا که این دارو داره بهتره قبل مصرف این دارو کمی فکر کنید و تحقیق کننید بعد تصمیم بگیرید ….
معمولاسوما رو واسه کات کردن و افزایش رشد استفاده میشهاما کات کردن و افزایش قد به چه قیمتی؟؟؟؟تومورهای مغزی، اگرومگالی …ناراحتی کلیه … سر درد دائم… عصبی بودن… گنده شدن ****** …ضمخت شدن صدا… بی خوابی و……..به تازگیها تحقیقات نشان داده با توجه به افزايش فشار داخل جمجمه اي و تومورها ی مغزی در صورتی پزشکان می توانند از سوما تروتروپین در درمان كوتاه قدي استفاده کنند که كوتاه قديناشي از كمبود هورمون رشد باشد.

موارد مصرف:
در درمان كوتاه قديناشي از كمبود هورمون رشد از جمله در كوتاه قدي در سندروم ترنر به كار مي رود.مقدارمصرفunits/kg0/7-0/5 ) در سندرم ترنر مقدار مصرف بهunits/kg1 افزايش مييابد) در هر هفته مي باشد كه به 7-6 مقدار منقسم براي تزريق زيرجلدي تقسيممي شود( يا به 3-2 مقدار براي تزريق داخل عضلاني

نکات مهم:
.1 قبل از به كار بردن اين فرآورده بايد حساسيت به هورمون رشد و مصرف همزمانساير داروها خصوصاً كورتيكواستروئيدها و كورتيكوتروپين را در .نظر گرفت. .
. 2دارو بايد به مقدار مناسب تجويز شده و ميزان رشد به طور منظم توسط پزشك تعيين شود.
. 3در صورتي كه درمان با شكست مواجه شود، آزمونهاي سرولوژيك براي تعيين ميزان پادتن بر عليه هورمون رشد انجام گردد. .
. 4سن استخوان طي درمان بايد هر سال تعيين شود.
. 5بررسي عملكرد تيروئيد و ارزيابي بروز ضايعات داخل جمجمه اي لازم مي باشد.
. 6تزريق داخل عضلاني دارو بسيار دردناك مي باشد.

هشدارها:
۱ـ مصرف دارو تنها در بیمارانبا اپیفیز باز مجاز میباشد.
۲ـ در افراد مبتلا به دیابت ممکن استتنظیم مقدار مصرف داروی ضد دیابتلازم باشد.

تداخل دارویی:
استفاده هم زمان مقادير زياد استروئيدهاي آنابوليك، آندروژن ها، استروژنها و هورمونهاي تيروئيد با اين دارو سبب تسريع بسته شدن اپي فيز ها مي شود. مصرفطولاني مدت مقادير درمان كورتيكوتروپين(ACTH) و مقادير بالاي خوراكيكورتيكواستروئيدها، سبب مهار پاسخ به هورمون رشد مي شود.
تشكيلآنتي بادي، واكنش هاي موضعي آلرژيك، درد و تورم در ناحيه تزريق و افزايشخوش خيم فشار داخل جمجمه اي از عوارض جانبي دارو هستند.
. قبل از به كار بردن اين فرآورده بايد حساسيت به هورمون رشد و مصرف همزمانساير داروها خصوصاً كورتيكواستروئيدها و كورتيكوتروپين را در نظر گرفت.
. 2دارو بايد به مقدار مناسب تجويز شده و ميزان رشد به طور منظم توسط پزشك تعيين شود.
. 3در صورتي كه درمان با شكست مواجه شود، آزمونهاي سرولوژيك براي تعيين ميزان پادتن بر عليه هورمون رشد انجام گردد.
. 4سن استخوان طي درمان بايد هر سال تعيين شود.
. 5بررسي عملكرد تيروئيد و ارزيابي بروز ضايعات داخل جمجمه اي لازم مي باشد.
. 6تزريق داخل عضلاني دارو بسيار دردناك مي باشد.

نيمه عمرسوماتروپین:
نيمه عمر مصرف دارو به دنبال تزريق داخل وريدي 30-20 دقيقه و پس از تزريق داخلعضلاني يا زير جلدي حدود 5-3 ساعت است. طول اثر دارو 48-12 ساعت است. متابوليسم دارو كبدي و دفع آن از طريق صفرا مي باشد.

موارد منع مصرف سوماتروپین:
درهيپوتروئيديسم درمان نشده يا تومورهاي بدخيم، خصوصاً تومور داخل جمجمه ايكه به طور فعال در 12 ماه گذشته رشد كرده باشد، نبايد مصرف شود.

عوارض:
به یاد داشته باشید افرادی که برای افزایش کارائی عضلانی یا افزایش رشد قدی بدون ابتلا به كمبود هورمون رشد از سوما استفاده می کنند همواره خطر برخی مشکلات جسمی را دارند. که از آن جمله می توان به: دیابت، کم کاری تیروئید، آکرومگالی، بزرگ شده کلیه ها، افزایش حجم عضلات قلب، قند خون بالا اشاره کرد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تغذیه دوران بارداری(1)CA و تقویت حافظهدستگاه های لاغری و موضعیافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهبیوگرافیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی