شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نقش بروملین در ورزشکاران

نام های دیگر: آناناس کوموسوس، بروملاینوم، آناناس
یک آنزیم هضم کننده پروتئين به دست آمده از میوه و آب آناناس می باشد، بروملین به سرعت به عنوان ضد التهاب طبیعی و از بین برنده درد طبیعی محبوبیت پیدا کرد و سپس در سال ۱۹۵۷ به عنوان مکمل درمانی استفاده شد. در حال حاضر بسیاری از افراد برای کمک به کاهش آدم، کبودی و مدت زمان بهبود تروما از جمله آسیب های ورزشی و جراحی از آن استفاده می کنند. تورم و التهاب که به صورت قرمزی، گرما، کبودی، درد ظاهر می شود، باعث واکنش فیبروز در بدن و چسبندگی کلاژن شده که می تواند طویل شدن عضله و قابلیت های بافت آسیب دیده را مهار کند.

بدون درمان، صدمات باعث دور شدن از تمرینات، کاهش تناسب اندام و عملکرد ضعیف می شود.ویژگی های پروتئولیتیک بروملین، سبب تسهیل تجزیه چسبندگی در سیستم گردش خون و دیگر بافت های همبند و عضلات می شود و تحویل مواد مغذی و اکسیژن خون را به بافت آسیب دیده بهبود می بخشد. همچنین باعث حذف مواد زائد متابولیک می شود، که می تواند التهاب را تشدید کنند. علاوه بر این بروملین تولید برادی کینین را متوقف می کند که یک ماده شیمیایی واسطه ای مسئول پاسخ التهابی است و تعداد سلول های سفید خون را که در رگ های خونی در محل التهاب تجمع می یابند را کنترل می کند. بروملین شبیه دیگر دارو های ضد التهابی غیر استروئيدی مانند آسپرین، موترین، ناپروکسن و سلبرکس آنزیم مسئول التهاب و درد را مهار می کند.

ویژگی های ضد التهاب و ضد درد بروملین به بهبود درد، التهاب عضلانی و التهاب مفاصل بعد از تمرین کمک می کند و سبب تسهیل بهبود آسیب های ورزشی، بویژه کبودی و هماتوم می شود. بروملین ممکن است به دیگر شرایط التهابی مثل آسم، سینوزیت، آرتروز، کولیت اولسراتیو و سندروم روده تحریک پذیر کمک کند. در حالی که تحقیقات ویژگی کاهش ادم و التهاب و درد در انواع مختلف موارد بالینی مثل تروما و جراحی را تأئید کرده است و شواهدی مربوط به آسیب عضلانی و بازیافت با وجود ندارد یا متناقض است. دوز های درمانی توصیه شده از دامنه ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم بسته به نوع و شدت تمرین می باشد.

برای آسیب های تروما یک دوز بالا ۲۰۰۰ میلی گرم توصیه شده است که باید به چهار دوز تقسیم شود و با معده خالی مصرف شود. برای التهاب و درد مفاصل، دامنه ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم می تواند در دو دوز با معده خالی مصرف شود. به عنوان هضم کننده کمکی، دوز پایین 500 میلی گرم تقسیم به چهار دوز و با غذا توصیه می شود. معمولی ترین عوارض جانبی گزارش شده شامل سوء هاضمه، تهوع و اسهال و استفراغ، افزایش ضربان قلب، خواب آلودگی و خونریزی سنگین تر در دوران قاعدگی می باشد، در افراد مبتلا به آلرژی به آناناس احتمال ایجاد مشکل تنفسی، گرفتگی گلو، کهیر، بثورات جلدی، خارش پوست وجود دارد و در زنان باردار و در دوران شیر دهی، کودکان زیر ۱۸ سال، افراد با اختلال کلیه و کبد و کسانی که رقیق کننده خون مصرف می کنند، باید قبل از مصرف مکمل با دکتر مشورت کنند.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی