شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

ویتامین D و تاثیر آن بر بدن

ویتامین d

نام های دیگر ویتامین d2 ویتامین d3 25-هیدروکسی ویتامین d کلسید یول کلسید یفول کلسیتریول است .

ویتامین dچیست ؟ ویتامین d در پوست از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش تولید میشود و در نتیجه ویتامین d ومعمولا به عنوان ویتامین افتاب هم نامیده میشود .این ویتامین جز ویتامین های محلول در چربی طبقه بندی میشود .

اثر عمل

شکل فعال ویتامین d گرفته شده از نور خورشید و منابع رژیمی در ارتباط با هورمون پاراتیروئید کار میکند و هورمون کلیستونین غلظت کلسیم و فسفر سرم را تنظیم میکند که معمولا با افزایش جذب روده ای کلسیم و فسفر مواد معدنی استخوان بالا میرود و از شکستگی استخوان در مقابل پوکی و شکستگی مرتبط با فشار ( استرس فراکچر ) جلوگیری میکند .ویتامین d بطور طبیعی در منابع غذایی مثل روغن کبد ماهی ماهی ازاد زرده تخم مرغ و در برخی محصولات غنی شده مانند شیر وجود دارد.

با جذب ویتامین d از طریق مصرف مواد غذایی که حاوی ویتامی d است یا در معرض نور خورشید قرار گرفتن ویا مصرف مکمل ها با تجویز دکتر یا متخصصین تغذیه میتوان این میزان را افزایش داد .

ملاحظات

غلظت سطوح پایین 25 هیدروکسی ویتامین d میتوان به میزان کمتر از ng/dl 10 به طور طولانی مدت میتواند منجر به نرمی استخوان در کودکان و بزرگسالان شود که با نرمی استخوان و افزایش احتمال شکستگی استخوان همراه است .

در انتهای دیگر این طیف علائم مسمومیت با هیدروکسی ویتامین d سرم در محدوده 200-240 نانو گرم در میلی لیتر و یا مکمل با دوز iu40000 -10000 در روز نشان داده میشود و با علائمی مثل ضعف و درد عضلانی درد استخوان بی اشتها بودن تهوع گرفتگی روده سردرد و در موارد بسیار شدید اختلال کلیوی همراه است .عملکرد ورزشی با یک پروتکل مکمل از دوز 5000iu یا بیشتر کاهش پیدا میکند .

دیگر مزایای عملکردی

ویتامین d با کاهش تولید سایتوکین پیش التهابی و افزایش تولید سایتوکین پیش التهابی و افزایش تولید سایتو کاین های ضد التهابی ممکن است به سرعت روند بهبودی در تمرینات شدید کمک کند .


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی