شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

مکمل لوسین و عملکرد آن در ورزشکاران

مکمل لوسین و عملکرد آن در ورزشکاران

نام های دیگر: اسید آمینه شاخه دار زنجیره ای، L-لوسین، D-لوسین

لوسین چیست ؟ لوسین اسید آمینه ضروری است که باید از رژیم غذایی دریافت شود و نمی تواند در بدن سنتز شود.به وفور در غذا هایی با پروتئین بالا مانند عدس،گوست گاو،ماهی،مرغ،آجیل،تخم مرغ،نخود،شیر،یافت می شود.لوسین منحصربه فرد است چرا که یک اسید آمینه ساخه دار است و بر خلاف دبگر اسیدهای آمینه ضروری که به طور عمده در کبد تجزیه می شوند.می تواند در عضلات اسکلتی اکسید شود.

اثر عمل:اسیدهای آمینه اغلب به عنوان واحدهای ساختمانی برای سنتز پروتئین می باشد اما لوسین خیلی بیشتر از یک واحد ساختمانی هست و می تواند سیگنال آغاز سنتز پروتئین سلول و یا عضله سازی را بفرستد.مسیر شناخته شده سیگنالینگ سلول به عنوان mTOR مسئول شروع سنتز پروتئین است.تصور می شود که لوسین جایی در این مسیر عمل می کند،افزایش سیگنال مسیر باعث افزایش تولید پروتئین می شود.

مزایای عملکردی: نقش لوسین در تحریک سنتز پروتئین دارای اهمیت کاربردی برای ورزشکاران است. مکمل لوسین قبل از ورزش از تجزیه پروتئین آسیب عضلانی جلوگیری خواهد کرد مکمل های همراه با لوسین طی ورزش مرایای مشابهی را تولید می کند.در نهالت،به عنوان یک اسید آمینه شاخه دار،لوسین می تواند یک منبع سوخت برای عضلات در هنگام ورزش و بهبود عملکرد فرد نیز باشد.

تحقیقات: نتایج مطالعات تحقیقاتی استفاده از لوسین را قبل از ورزش یه منظور کاهش تجزیه پروتئین آسیب عضله، استفاده از آن را پس از ورزش برای تحریک و افزایش ینتز پروتئین نشان می دهند.این مهم است که هنگام ارزیابی این نتایج،دریافت کل پروتئبن در نظر گرفته شود.مشخص شده است که پروتئین های کامل موجود در تخم مرغ و پروتئین وی،هنگامی که قبل از ورزش مصرف شوند، سبب تحریک سنتز پروتئین می شوند. همچنین مشخص شده است که سنتز پروتئین زمانی که یک دوز 20 گرمی با کیفیت بالا از پروتئین های کامل مصرف شود، به حداکثر می رسد که معادل حدود 9-10 گرم اسید آمینه های ضروری و تقریبا 8/1 گرم لوسین است. مطالعات اخیر نشان داده اند که لوسین اضافی بالاتر از 8/1 گرم سبب افزایش سنتز پروتئین نمی شود. مکمل لوسین سودمند است. تحقیقات مربوط به اثرات افزایش دهنده عملکرد لوسین در طی ورزش امیدوارکننده نیست و بیشتر مطالعات نشان می دهدهیچ سودی ندارد.

استفاده رایج؛ دوز 03/0-045/0 گرم در کیلوگرم وزن بدن توصیه می شود. ورزشکار با وزن 165 پوند (8/74) کیلوگرم، می تواند معادل 25/2-4/3 گرم لوسین قبل و بعد از ورزش دریافت کند.

ملاحظات؛ مکمل لوسین در توصیه های گفته شده بی خطر است و عوارض جانبی ندارد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی