شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

اندازه گیری نیازهای پروتئینی

چندین روش برای ارزیابی نیاز های پروتئینی در دسترس می باشد. اکثر تخمین های نیاز های پروتئینی بر اساس مطالعات تعادل نیتروژنی پایه ریزی شده اند که در آن اختلاف بین دریافت نیتروژن از رژیم ومقدار دفعی یا مترشحه (عمدتا در ادرار،مدفوع و عرق کردن ) محاسبه می گردد.به طور طبیعی، هنگامیکه دریافت اسید های آمینه کافی باشد، سنتز و تجزیه مواد نیتروژنی در بدن در حالت تعادل قرار می گیرند. تعادل نیتروژن یا ازت هنگامی به کار میرود که نیتروژن دریافتی و دفعی مساوی بوده ومحتوی پروتئین بدن ثابت باقی بماند؛ با این وجود اگر دریافت ناکافی باشد میزان تجزیه پروتئین از بافت بر سنتز آن برتری می یابد. در نتیجه، وضعیت از دست دهی مازاد پروتئین بدن و دفع نیتروژنی بر دریافت رژیمی برتری می یابد. به این وضعیت تعادل منفی نیتروژن (ازت) می گویند. در وضعیت تعادل مثبت (برای مثال، رشد، تولید ماهیچه)، دریافت پروتئین از دفع آن برتری جسته و محتوی پروتئینی بدن افزایش می یابد. بطور قرار دادی 2 انحراف معیار اضافه بر مقدار پروتئین یا اسید های آمینه ضروری به عنوان RDI پروتئین در نظر گرفته و ارائه شده است.

در تبدیل نیازهای پروتئینی به توصیه های رژیمی، کیفیت پروتئینی منابع غذایی بایستی در نظر گرفته شود. کیفیت پروتئین معرف مقدار و درجه هضم پروتئین در غذا و از همه مهمتر، تامین اسید های آمینه ضروری می باشد.انجام مطالعات تعادل نیتروژنی از لحاظ فنی مشکل و هزینه آور می باشد. لذا برای تعیین و برآورد پروتئین مورد نیاز می توان از راهنمای RDI یا RDA استفاده کرد. با توجه به اینکه افراد دارای سایز بدنی گوناگون هستند لذا مقدار مورد نیاز بر حسب کیلو گرم وزن بدن ارائه می شود. قبلا این مقدار برای بالغین در حد 1 گرم پروتئین / کیلوگرم وزن بدن ارائه شده بود که با توجه به فاکتور سن و شرایط خاص فیزیولوژیک مجددا به صورت مقادیر زیر توصیه گردیدند. همانطور که مشاهده می شود این مقادیر به هنگام رشد، بار داری و شیر دهی افزایش می یابد.

گروه مقدار توصیه شده ( گرم/ کیلوگرم وزن بدن / روز ) مقدارپروتئین ( گرم / روز )
نوزادان
6-0 ماهه 2
12-7 ماهه 60/1

کودکان
3-1 ساله 20/1
پسران:18-4 ساله 1
دختران: 18-4 ساله 1

بالغین مرد
75/0
بالغین زن
75/0
زنان باردار
+6(گرم در روز)
زنان شیرده
6-0 ماهه +16(گرم در روز)
12-6 ماهه +12-6(گرم در روز)

تعادل انرژی یک فرض مهم در تنظیم نیاز های پروتئینی می باشد، زیرا یک تعادل منفی انرژی باعث تغییر در متابولیسم پروتئین می شود. نیاز به پروتئین در صورت ناکافی بودن انرژی افزایش می یابد؛ یک دریافت پروتئین که باعث حفظ تعادل نیتروژن می شود در صورتیکه دریافت انرژی کمتر از حد نیاز باشد به تعادل منفی نیتروژن ختم می شود.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیصفحه اصلیکرایولیپولیزدستگاه های لاغری و موضعیمقالاتتغذيه ورزشيافتادگی پوستتغذیه دوران بارداری(1)پوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی