شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

آمینو اسیدچیست ؟

آمینو اسیدها مولکول‌هایی هستند که با هم ترکیب می‌شوند و پروتئین‌ها را تشکیل می‌دهند. هنگامی که پروتئین‌ها هضم یا تجزیه می‌شوند، اسیدهای آمینه باقی می‌مانند. بدن انسان از اسیدهای آمینه برای ساخت پروتئین استفاده می‌کند، همچنین می‌توانند به عنوان منبع انرژی برای بدن استفاده شوند.

انواع آمینو اسیدها

آمینو اسیدهای ضروری

آمینو اسیدهای غیرضروری

آمینو اسیدهای شرطی

آمینواسید های ضروری

آمینواسیدهای ضرورییا به عبارتیاسید آمینه های ضروریتوسط بدن ساخته نمی‌شوند. در نتیجه، باید از طریق تغذیه وارد بدن شوند و برخی از مهمتریناسید آمینه ضروریعبارتند از:

هیستیدین

ایزولوسین

لوسین

لیزین

متیونین

فنیل آلانین

ترئونین

تریپتوفان

والین

شما نیازی به خوردن اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری در هر وعده غذایی ندارید، اما حفظ تعادل آن‌ها در طول روز مهم است. اسیدهای آمینه، ترکیباتی اند که نقش‌های حیاتی بسیاری در بدنمان ایفا می‌کنند.

برخی از آمینو اسیدها ممکن است به صورت مکمل برای یک روش طبیعی برای تقویت عملکرد ورزشی یا بهبود رفتاری و حتی کنترل خشم مصرف شوند.

برعکس اسید های آمینه غیر ضروری،آمینواسید های ضروریتوسط بدن انسان ساخته نمی‌شوند و اکثرا باید از طریق رژیم غذایی مناسب به دست آورده شود. پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و مرغ، بهترین منابع اسیدهای آمینه ضروری هستند که نیاز است آن‌ها را مصرف کنید. برای خرید مکملآمینواسید بتا الانیناز محصولات مجموعه دیدن نمایید.

نقش آمینو اسیدها در بدن

1. لیزین

لیزین نقش حیاتی در عضله سازی، حفظ استحکام استخوان، کمک به بهبودی پس از آسیب یا جراحی و تنظیم هورمون ها، آنتی بادی‌ها و آنزیم‌ها دارد.

تحقیقات زیادی در مورد کمبود لیزین در دسترس نیست، اما یک مطالعه بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که کمبود لیزین می‌تواند منجر به اضطراب شود.

2. هیستیدین

هیستیدین رشد، ایجاد سلول‌های خونی و ترمیم بافت را تسهیل می‌کند. همچنین به حفظ پوشش محافظ ویژه روی سلول‌های عصبی که غلاف میلین نامیده می‌شود کمک می‌کند.

بدن هیستیدین را به هیستامین متابولیزه می‌کند که برای ایمنی، سلامت تولید مثل و هضم بسیار مهم است. نتایج یک مطالعه بر روی زنان چاق و مبتلا به سندرم متابولیک، نشان می‌دهد که مکمل‌های هیستیدین ممکن است BMI و مقاومت به انسولین را کاهش دهند.

کمبود آن می‌تواند باعث کم خونی شود و به نظر می‌رسد سطوح پایین خون در افراد مبتلا به آرتریت و بیماری کلیوی شایع‌تر است.

3. ترئونین

ترئونین برای سلامت پوست و دندان ضروری است. این موردبه متابولیسم چربی کمک می‌کند و ممکن است برای افراد مبتلا به سوء هاضمه، اضطراب و افسردگی خفیف مفید باشد.

4. متیونین

این نوع اسید آمینه در سلامت و انعطاف‌پذیری پوست و مو نقش دارند. متیونین همچنین به قوی نگه داشتن ناخن‌ها کمک می‌کند.

5. والین

والین برای تمرکز ذهنی، هماهنگی عضلات و آرامش عاطفی ضروری است. افراد ممکن است از مکمل‌های والین برای رشد عضلات، ترمیم بافت و انرژی استفاده کنند.

6. ایزولوسین

ایزولوسین به بهبود زخم، ایمنی، تنظیم قند خون و تولید هورمون کمک می‌کند. این عمدتا در بافت ماهیچه‌ای وجود دارد و سطح انرژی را تنظیم می‌کند.

افراد مسن ممکن است بیشتر از افراد جوان در معرض کمبود ایزولوسین باشند. این کمبود ممکن است باعث تحلیل عضلات و لرزش شود.

7. لوسین

لوسین به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند و در رشد و ترمیم عضلات و استخوان نقش دارد. همچنین برای بهبود سریع زخم ها و تولید هورمون رشد موثر است. کمبود لوسین می‌تواند منجر به بثورات پوستی، ریزش مو و خستگی شود.

8. فنیل آلانین

فنیل آلانین، یک پیش‌ساز انتقال دهنده‌های عصبی تیروزین، دوپامین، نوراپی و اپی نفرین نفرین می باشد که این اسید آمینه، نقش بسیار موثری در ساختار و عملکرد پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و تولید سایر اسیدهای آمینه ایفا می‌کند.

9. والین

والین یکی از سه آمینو اسید شاخه دار است، به این معنی که زنجیره‌ای دارد که به یک طرف ساختار مولکولی خود منشعب می‌شود. والین باعث رشد عضلات می شود و به ما انرژی بیشتری خواهد داد.

10. ترئونین

ترئونین یک بخش اصلی پروتئین‌های ساختاری مثل کلاژن و الاستین می باشد که اجزای مهم پوست و بافت همبند هستند و همچنین در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی نقش مهمی میتوان گفت دارد.

11. متیونین

متیونین نقش مهمی در متابولیسم و سم‌زدایی دارد. همچنین برای رشد بافت و جذب روی و سلنیوم، مواد معدنی که برای سلامتی شما حیاتی هستند، ضروری است.

12. لوسین

لوسین مانند والین یک آمینو اسید شاخه‌دار است که برای سنتز پروتئین و ترمیم عضلات حیاتی است. همچنین به تنظیم سطح قند خون، تحریک بهبود زخم و تولید هورمون‌های رشد کمک می‌کند.

13. ایزولوسین

آخرین اسید آمینه از سه آمینو اسید شاخه دار، ایزولوسین است در متابولیسم عضلانی نقش دارد. همچنین برای عملکرد سیستم ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی مهم است.

14. هیستیدین

هیستیدینیکی از انتقال دهنده های عصبی است که برای پاسخ به ایمنی، هضم غذا ، عملکرد جنسی و چرخه ی خواب و بیداری مهم است.

تهیه کننده دکتر شهزاد محمدیان متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیصفحه اصلیکرایولیپولیزدستگاه های لاغری و موضعیمقالاتتغذيه ورزشيCA و تقویت حافظهافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهتغذیه دوران بارداری(1)پوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی