شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

تغذیه در بیماری های عفونی

تغذیه در بیماری های عفونی

تغذیه نقش مهمی در جلوگیری از بیماری و کاهش عوارض و مرگ و میر در افراد مبتلا بهHIV،سل، مالاریا و سایربیماری های عفونیدارد. یک رژیم غذایی سالم می تواند به افراد مبتلا به این بیماری ها کمک کند تا علائم را بهتر مدیریت کنند و کیفیت زندگی خود را ارتقا دهند. برای جلوگیری از سوء تغذیه و بهبود وضعیت تغذیه ای مبتلایان به بیماری های عفونی، به ویژهHIVو سل، توصیه می شود از برنامه هایارزیابی تغذیه، مشاوره استفاده کنند.

مطالعات نشان داده اند که دریافت پروتئین کافی به طور غیر مستقیم در جلوگیری از عفونت بعد از آسیب مؤثر است.
استفاده از مکمل روی موجب بهبود پاسخ ایمنی به عفونت شده و از بیماری جلوگیری می کند. همچنین مصرف مکمل روی باعث کاهش وقوع عفونت در بیماران مبتلا بهکم خونی داسی شکلمی شود. استفاده ازمکمل ویتامین و مواد معدنیموجب کاهش وقوع عفونت در سالمندان سالم و افراد دارایدیابت نوع دومی شود. مطالعات نشان دادند افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که دارونما ( پلاسبو) دریافت کردند 93% دچار عفونت شدند در حالی که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که مکمل ویتامین و مواد معدنی مصرف کردند، 17% دچار عفونت شدند.
طبق مطالعات صورت گرفته مصرف مقادیر بالا از ویتامین C تأثیر کمی بر کاهش علائم سرماخوردگی دارد. مصرف آب ذغال اخته موجب کاهش عفونت مجاری ادرار می شود. مصرف ماست (به دلیل داشتن لاکتو باسیلوس اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس بولگاریس و ترموفیلوس) موجب درمان یا جلوگیری از اسهال می شود.
مکمل های تغذیه ای نقش کمی در جلوگیری از عفونت در بیماران دارند. تنها استثناء در مورد مکمل گلوتامین است که موجب کاهش ریسک عفونت می شود. تأثیرتغذیه لوله اینسبت بهتغذیه وریدیدر کاهش ریسک عفونت بیشتر است. تغذیه لوله ای به موقع و زود هنگام در بیماران دارای آسیب و جراحی موجب پیشگیری از عفونت می شود. هیچ کدام از انواع تغذیه لوله ای نسبت به دیگری برتری ندارد. مطالعات نشان دادند تغذیه از راه معده خطر ورود ترشحات به ریه را در مقایسه با تغذیه از راه روده کوچک افزایش نمی دهد

تهیه کنندگان

دکتر شهزاد محمدیان ( متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا )

زهرا نگهبان ( کارشناس ارشد تغذیه ورزشی ).


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیصفحه اصلیکرایولیپولیزدستگاه های لاغری و موضعیمقالاتتغذیه دوران بارداری(1)تغذيه ورزشيCA و تقویت حافظهافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی