شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

کالری سسهای کم چرب

بسیاری از مردم عادت دارند هنگام آماده سازی غذاها به آن سس اضافه کند و این مسئله باعث می شود کالری دریافتی آنها بیش از کالری مصرفی باشد.توجه داشته باشید هنگامی که می خواهید وزن کم کنید باید کالری دریافتی شماکمتر از کالری مصرفی باشد و همین سس ها و چربی های مخفی می تواند معادله کاهش وزن شما را به هم بریزد .بسیاری از رستوران ها برای آماده سازی گوشت ها و آماده سازی غذا ها و حتی سبزیجات از بسیاری از سس ها به خصوص سس های پرکالری مثل مایونز وخردل استفاده میکنند و این میتواند کالری دریافتی شما را افزایش دهد.پس کالری سس ها را نادیده نگیرید زیرا می تواند کالری روزانه شما را افزایش دهد و باعث عدمموفقیت شما در کاهش وزن شود.
تا قبل از اینکه سسهای رژیمی یا کمچرب روانه بازار شود، بیشتر افرادی که پرهیزغذایی داشتند به توصیه کارشناسان، سس مایونز را با ماست مخلوط و به میزان دلخواه مصرف میکردند. حال این سس حاوی ماست کمچرب بود یا پرچرب یا چند درصد سس سفید به آن افزوده میشد، بماند تا اینکه انواع سس سالاد و مایونز رژیمی به بازار آمد. سس کمچرب، سس کمکالری و سس بدونچربی از انواع آن است.

انواعی از سسهای رژیمی حاوی کالری و چربی است!
اما شاید این سوال پیش آید که این سسها چه تفاوتی با هم دارد؟ این سسها هر کدام یک استاندارد مخصوص به خود دارد. در سس کمچرب میزان چربی حداکثر دو گرم در هر 100 گرم، سسهای بدونچربی حاوی 0.15 گرم در 100 گرم و سسهای کمکالری در کل حاوی 40 کالری است.
در واقع این سسها فرآوردههایی نیمهجامد و سیال است که به جای روغن، 30 تا 40 درصد آب و برای قوام و یکنواختی بافت آن از مواد مشابه چربی که بر پایه کربوهیدرات و پروتئین است همچون نشاسته اصلاح شده، سلولز، صمغ خوراکی، ژلاتین، پکتین و سویا استفاده میشود.

اما نکته انحرافی آنکه اگر چه این سسها چربی اندکی دارد، ولی به دلیل دارا بودن مواد نشاستهای حاوی کالری بوده و درهر گرم آن چهار کالری انرژی نهفته است؛ بنابراین هر سس سفیدی که روی آن لفظ رژیمی یا کمچرب نوشته شده است، حتی کمکالری نیست و ممکن است در هر 100 گرم آن 200 تا 300 کالری انرژی باشد.
از سوی دیگر هر سس کمکالری کمچرب نیست؛ چرا که در برخی از انواع آن از تخممرغ استفاده میشود که حاوی چربی و کلسترول بوده و برای مبتلایان به چربی خون بالا و بیماران قلبی ـ عروقی محدودیت مصرف دارد.
این را هم بدانید سسهایی که هماکنون در بازار با لفظ کمچرب به فروش میرسد برخلاف سسهای رژیمی استاندارد درهر 100 گرم حاوی 38ـ10 گرم چربی است؛ بنابراین در زمان خرید سسهای رژیمی به میزان چربی و کالری مندرج در جدول تغذیهای آن توجه کرده و انواع کمچرب و کمکالری آن را انتخاب کنید.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی