شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نقش رزوراترول در ورزشکاران

نام های دیگر: ۳ و ۴و ۵ تری هیدروکسیس تیلبن، ۳ و ۴ و ۵ استیلبنتریول

رزوراترول در پوست انگور و درخت مو، ریشه، دانه و ساقه انگور به میزان زیادی وجود دارد به طور طبیعی در بادام زمینی و توت نیز یافت می شود، رزوراترول به طور طبیعی در مولکولی به نام استیلبنوئید یافت می شود که دارای کیفیت آنتی اکسیدانی قوی است و به منظور افزایش سلامتی، استقامت و بازیافت ورزشکاران به بازار عرضه شده است. مطالعات حیوانی نشان می دهد که رزوراترول ممکن است به افزایش استقامت با اقزایش قابل توجه اندازه و تعداد میتوکندری در عضلات کمک می کند. افزایش تعداد میتوکندری سبب می شود تا انرژی بیشتر در فعالیت های ورزشی تولید شود، در نتیجه سبب افزایش ظرفیت استقامتی می شود. علاوه بر این، رزوراترول با خواص آنتی اکسیدانی قویش، مدعی است که به جبران برخی از آسیب های ناشی گونه های واکنش پذیر اکسیژن (ROS ) کمک می کند. ROS اغلب در سیستم دفاعی طبیعی بدن طی تمرینات سنگین تولید می شود. رزوراترول این کار را با مهار فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز۲ (COX-2 ) انجام می دهد. تا مانند ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAID ) با التهاب بسیار حاد مبارزه کند، تصور می شود رزوراترول سرعت بازیافت را افزایش می دهد و همچنین ممکن است به عنوان یک درمان طبیعی برای التهاب مبتنی بر شرایطی مانند آرتریت که در میان ورزشکاران شایع است، به کار گرفته شود.

ورزشکاران ممکن است از افزایش ظرفیت استقامت و بازیافت سریع تر بهره مند شوند. چند مطالعه حیوانی نتایجی را نشان داده اند. به عنوان مثال، در یک مطالعه مصرف رزوراترول در دوز ۴۰۰ میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن در روز بیش از ۱۵ هفته مزایایی از افزایش ظرفیت هوازی و افزایش زمان و ورزش تا خستگی در موش ها در مقایسه با گروه دارونما نشان داد. مطالعه حیوانی دیگری نشان داد مصرف مکمل ٰ در موش های مسن بیش از 12 هفته همراه با ورزش سبب افزایش معنی دار در آنزیم های مهم در عملکرد میتوکندری شد. مطالعه آزمایشگاهی در دوندگان سالم مشخص کرد که تنظیم ۱۰۰ میکرومتر از رزوراترول به توقف برخی از آسیب های وارد آمده به DNA در ارتباط با استرس اکسیداتیو رایج در ورزش کمک کرد. حتی با وجود اطلاعات مطلوب، آشکار است که قبل از بیان توصیه های عملی، تحقیقات بیشتر در جمعیت انسانی مناسب و سالم لازم است. رزوراترول موجود در کپسول و قرص شامل عصاره های گیاه گاینت ناتوید، گیاهی در چین هست. مطالعات حیوانی از دوز ۲۲ میلی گرم از رزوراترول در کیلوگرم وزن بدن و یا ۴۰۰ میلی گرم روزانه استفاده کرده اند که بسیار بیشتر از مکمل موجود ( به طور کلی ۳۰- ۵۰ میلی گرم ) در حال حاضر است. به نظر می رسد استفاده از رزوراترول به خوبی تحمل می شود، اما بی خطر بودن مصرف دراز مدت آن هنوز ثابت نشده است.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی