شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نقش کوئرستین در ورزشکاران

نام های دیگر: ملتین، سوفرتین

کوئرستین آنتی اکسیدانی است که به طور طبیعی در پالپ بسیاری از میوه های خانواده مرکبات و در پوست سیب، گندم سیاه، پیاز قرمز، انگور قرمز و چای موجود است. تخمین زده شده است که متوسط رژیم غذایی افراد بزرگسال تا ۵۰ میلی گرم از کوئرستین را در هر روز فراهم می کند. کوئرستین به تازگی در میان ورزشکاران به دلیل توانایی اش برای دفع میزان بسیار زیادی از رادیکال های آزاد مخرب که طی تمرینات سنگین تجمع می یابد و کاهش خستگی عضلانی مورد توجه قرار گرفته است. در به تأخیر انداختن شروع خستگی عضلانی در ورزش های استقامتی و افزایش در توان خروجی و کاهش زمان در مسابقات استقامتی احتمالاً مؤثر است. در حالی که بسیاری از پژوهش ها در ارتباط با مصرف مکمل کوئرستین مقدماتی هستند و بیشتر روی حیوانات انجام شده اند مزایای تندرستی و عملکردی این فلاونوئید قابل توجه است و ممکن است اثرات مثبت بر عملکرد استقامتی داشته باشد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱ نتایج یک مطالعه متاآنالیز از ۱۱ مطالعه و ۲۵۴ نفر۷ نشان داد که در گروهی که مکمل کوئرستین ۱۰۰۰ میلی گرم بیش از ۱۱ روز مصرف کردند۷ حداکثر اکسیژن مصرفی و عملکرد استقامت ۲ درصد نسبت به گروه دارونما افزایش یافت. نتایج مطالعات نشان داد که یک پروتکل مکمل همراه با ۱۰۰۰ میلی گرم کوئرستین ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C، ۴۰۰ میلی گرم یزوکوئرستین، ۳۰ میلی گرم اپی گالوساتچین گالات و ۴۰۰ میلی گرم اسید های چرب 3-n (QFO ) هر روز به مدت ۲ هفته قبل و طی ۳ روز دوچرخه سواری در ۷۵ درصد وات حداکثر به مدت ۳ ساعت به طور قابل توجهی نشانگر های استرس اکسیداتیو در دوچرخه سواران تمرین کرده در مقایسه با گروه دارو نما را کاهش داد. نتایج مطالعه ای دیگر نشان داد که کوئرستین ظرفیت میتوکندری مغز و عضلات در حیوانات را افزایش می دهد با این حال۷ این نتایج مطلوب به جمعیت انسان تعمیم می شود یا نه هنوز به اثبات نرسیده است.

کوئرستین در قرص، پودر، سافت ژل و یا به صورت کپسول اغلب در ترکیب با سایر مواد مغذی، مانند ویتامین C، به شکل کوکتل آنتی اکسیدان موجود است. همراه با پروتکل های پژوهش، دوز مکمل روزانه توصیه شده برای بزرگسالان برای کوئرستین ۲۰۰- ۴۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز و ترجیحاً ۲۰ دقیقه قبل از وعده های غذایی است. هیچ RDA برای کوئرستین وجود ندارد. از آنجا که کوئرستین به طور طبیعی در چند غذاهای معمول یافت می شود، تصور می شود به طور کلی بی خطر و همچنین از طریق دریافت معمول رژیم غذایی قابل مصرف است. افراد دارای حساسیت فوق العاده ممکن است سر درد و یا سوزن سوزن را تجربه کنند. در حالی که دیگر عوارض جانبی شامل ناراحتی دستگاه گوارش، هماتوم و سمیت کلیوی نادر است. در حال حاضر شواهد کافی در زمینه بی خطر بودن وجود ندارد. قبل از مصرف مکمل کوئرستین، کودکان، زنان باردار و یا شیرده باید با متخصص تندرستی مشورت کنند. بهبود در انرژی خروجی، افزایش قابل توجه در عملکرد سیستم ایمنی بدن و مزایای ضد التهاب که به بازیافت بهتر کمک می کند.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
CA و تقویت حافظهدستگاه های لاغری و موضعیافتادگی پوستاهمیت لبنیات در تغذیهبیوگرافیتغذیه دوران بارداری(1)صفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی