شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نقش بتائین در ورزشکاران

نام دیگر: تری متیل گلیسین، TMG، بتائین گیلیسین

بتائین از اسید آمینه غیر ضروری گلیسین مشتق شده و به طور طبیعی در بدن ساخته شده و همچنین در منابع غذایی مثل گندم، چغندر، اسفناج و صدف وجود دارد، در حالی که به طور سنتی به عنوان مکمل های غذایی برای حیوانات استفاده می شود. بتائین به تازگی به عنوان یک مکمل ورزشی استفاده شده زیرا این تصور وجود دارد که به تسهیل آبرسانی، افزایش بهره وری قدرت و افزایش استقامت و بهبود بازیافت کمک می کند.

بتائین دارای چند نقش فیزویولوژیکی بالقوه سودمند برای ورزشکاران است. یکی از این نقش ها به عنوان اسمولیت است که به افزایش احتباس آب توسط سلول ها و در نتیجه محافظت در برابر کم آبی بدن کمک می کند. علاوه بر این بتائین سلامت عروق را بالا برده و به افزایش گردش خون و در نتیجه جریان خون و اکسیژن رسانی به بافت های در حال فعالیت کمک کرده و ممکن است برای استقامت و بهره قدرت سودمند باشد. همچنین تصور شده است که بتائین قدرت و توان عملکرد را با افزایش غلظت کراتین در عضلات اسکلتی بالا می برد.

ورزشکاران ممکن است از وضعیت هیدراتاسیون بهتر در تمرینات و دستیابی به افزایش بهره قدرت و استقامت برخوردار شوند. شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل بتائین متابولیسم چربی را افزایش داده که می تواند به حفظ ذخایر گلیکوژن عضلانی و عملکرد استقامتی کمک کند. به نظر می رسد مزایای بالقوه بتائین مرتبط با عملکرد ورزشی چند وجهی باشد. یک مطالعه خوب طرح ریزی شده از مصرف مکمل بتائین ۲/۵ گرم همراه با ۵۰۰ میلی گرم نوشیدنی ورزشی به مدت ۱۴ روز به طور معنی داری بهبود در استقامت عضلات را با افزایش در مجموع تکرار و حجم کل بار در پرس سینه در مقایسه با دارو نما نشان داد. از سوی دیگر به طور مشابه نوشیدنی شامل ۲/۵ گرم بتائین در ۲ دوز همراه با ۳۰۰ میلی لیتر نوشابه ورزشی گاتوراد به مدت بیش از ۱۴ روز افزایش قابل توجهی در قدرت پرش عمودی و نیروی چمباتمه زدن ایزومتریک در مردان تمرین کرده را در مقایسه با گروه دارو نما نشان داد. با این حال هیچ بهبودی در عملکرد ها برای پرش قدرتی از حالت چمباتمه و یا پرس سینه و تکرار چمباتمه زدن وجود نداشت. در مطالعه ای دیگر پس از ۱ و ۲ هفته مصرف مکمل با ۲۴۰ میلی لیتر نوشیدنی ورزشی افزایش قابل توجهی در تعداد تکرار ورزشکاران تمرین کرده مشاهده شد و در مقایسه با گروه دارو نما نیروی آن ها به ۹۰ درصد یا بیشتر از اوج توان در یک پروتکل تمرین اسکات رسید. در مطالعات کشف کردند که بدن ورزشکاران با مایعات حاوی بتائین هم در تمرینات هوازی و بی هوازی بهتر آبرسانی می شود.

به عنوان یک محصول فرعی از چغندر گرفته شده است، مکمل بتائین موجود در بازار به شکل پودر، قرص و کپسول است. دوز های حمایت شده توسط تحقیقات از ۲/۵- ۵ گرم است و دوزهای آن به طور کلی در چندین دوز تقسیم شده و تا ۲ هفته قبل از رقابت مصرف می شود. عوارض جانبی ان معمولاً ملایم بوده و شامل ناراحتی معده، حالت تهوع و اسهال می شود. ورزشکاران دارای ناراحتی قلبی و عروقی باید آگاه باشند بتائین سطح کلسترول تام را افزایش می دهد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی