شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نقش بتا آلانین در ورزشکاران

بتا آلانین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن ساخته شده و در نتیجه جزء اصلی رژیم غذایی نیست. به عنوان اسید آمینه نقشی در بیوسنتز پروتئین های بزرگ و یا هر آنزیم دیگر بازی نمی کند. اما به سنتز دی پیتید ها کمک می کند. بسیاری از دانشمندان باور دارند این نقش به عنوان عامل کمک اولیه به کیفیت نیروزا بتاآلانین می باشد. مطالعات افزایش سطوح درون مولکولی کارنوزین را درارتباط با کاهش خستگی عضلانی و افزایش ظرفیت کلی کار نشان می دهد.

بخش عمده ای از تحقیقات روی بتاآلانین، تأثیر آن روی سطوح درون عضلانی کارنوزین را ارزیابی کرده است که یک دی پیتید ضروری برای نگهداری PH بهینه در عضلات است. در طول فشار به ویژه در طول تلاش های شدید تجزیه ی ATP برای تولید انرژی سبب افزایش یون های هیدروژن شده و در نتیجه PH عضله افت می کند. این فرایند به طور برجسته ای به عنوان اسیدوز شناخته شده است که معکولاً در ورزشکاران به عنوان احساس سوزش که منجر به خستگی شدید عضلانی می شود که توان خروجی را کاهش می دهد و سبب شکست نهایی عضلانی می شود. کارنوزین به عنوان یک بافر موثر عمل می کند، به طور طبیعی یون های هیدروژن را جذب کرده و به عضله اجازه ادامه انقباض را می دهد و آن را قادر می سازد که با قدرت و استقامت در سطح اوج باقی بماند. مزایای حاصل از مصرف مکمل بتا آلانین شامل قدرت انفجاری عضله و توان و همچنین افزایش در استقامت بی هوازی،ظرفیت هوازی است، در نتیجه اجازه می دهد ورزشکار سخت تر و طولانی تر تمرین کند.

آزمایش ها تأثیر مکمل بتا آلانین را تأیید که پتانسیل قابل توجهی برای افزایش سطح کارنوزین درون عضلات را دارد و سیستم بافر موثر برای یون های هیدروژن خستگی آور فراهم می کند که می تواند تأثیر منفی بر استقامت بی هوازی به خصوص در ۶۰ تا ۲۴۰ ثانیه زمان آخر تمرین داشته باشند. به عنوان مثال مصرف روزانه ۵ گرم مکمل بتاآلانین در قایقران های نخبه بیش از ۷ هفته ۴۵/۳ در صد و ۲۸/۲ در صد کارنوزین را در عضلات نعلی و دوقلو افزایش می دهد. این امر یک بهبود ۴/۳ ثانیه ای را در قایقرانی بیش از ۲۰۰۰ متر به همراه داشت. علاوه بر این در یک تحلیل متا آنالیز در سال ۲۰۱۲ از ۱۵ مقاله منتشر شده از مجموعه ۳۶۰ نفری که ۵۷ اندازه گیری را در ۲۳ آزمون ورزشی با استفاده از ۱۸ مکمل انجام داده بودند تائید کرد که مصرف روزانه متوسط ۱۷۹ میلی گرم بتا آلانین ۲/۸۵ در صد بهبود عملکرد را نشان می دهد. برای رسیدن به افزایش سطح کارنوزین عضله بین ۳/۲ و ۶/۴ گرم از بتا آلانین در روز تا ۱۲ هفته توصیه می شود. شروع مزایای تندرستی در کمتر از دو هفته مشخص می شود و نتایج چشمگیر آن پس از ۴ هفته رخ می دهد و این در صورتی است که به طور مکرر از آن استفاده شود. با توجه به اینکه بتا آلانین در هماهنگی با کربوهیدرات پاسخ عملکردی سریع تری را تسهیل می کند. احتمالاً باعث افزایش انسولین می شود که هورمون مسئول حمل اسید آمینه مثل بتا آلانین به سلول است. استدلال می شود که زمان بندی جذب بتا آلانین بلافاصله قبل و بعد از ورزش ممکن است جذب بتاآلانین در عضلات و افزایش گردش خون را تسهیل کند. همچنین بتا آلانین را می توان از منابع غذایی مثل مرغ، گوشت گاو، خوک و ماهی به دست آورد. مکمل با دوز از پیش تعیین شده بتاآلانین به مدت ۱۲ هفته بی خطر خواهد بود اما گزارش هایی از تحریک پوست، گر گرفتگی، سوزن شدن با دوز های بالاتر از ۱۰ میلی گرم در هر کیلو از وزن بدن گزارش شده است. علاوه بر این، این نگرانی وجود دارد که دوزهای بالا به ویژه بمدت ۴ هفته یا بیشتر می تواند عمبکرد منفی روی قلب داشته باشد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی