شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نقش آسپارتات یا اسید اسپارتیک در ورزشکاران ( قسمت ۱)

نام های دیگر: اسید اسپارتیک، نمک اسپارتات، اسید ال اسپارتیک، اسید ال آمینو سوکسینات

آسپارتات به عنوان نمک اسید آمینه اسید اسپارتیک در ترکیب با مواد معدنی چون منیزیوم، پتاسیوم و کلسیوم و روی به منظور تسهیل افزایش جذب در مکمل های غذایی وجود دارد. فراتر از این به طور طبیعی در بدن، تولید می شود، بنابراین در اصل غیر ضروری است، آسپارتات می تواند از طریق نیشکر و ملاس، لبنیات و گوشت به دست آید. در ارتباط با عملکرد انسانی در اواخر سال ۱۹۵۰ آزمایش های انسانی نشان داد که منیزیوم آسپارتات و پتاسیوم آسپارتات خستگی عضلانی را کاهش می دهد و به استقامت در ورزش کمک می کند.

در طول تمرینات بدنی به ویژه با شدت بالا مصرف مولکول های پر انرژی در عضلات به نام ATP در طول انقباض باعث می شود سطوح آمونیاک و لاکتات افزایش یابد. افزایش در این سطوح به بروز خستگی عضلات و کاهش ظرفیت استقامتی ورزشکاران نسبت داده می شود.تصور می شود که آسپارتات خستگی عضلانی را با تسریع در تبدیل آمونیاک به اوره کاهش می دهد، در نتیجه کاهش سطح آمونیاک در عضلات اجازه می دهد که ATP برای افزایش استقامت ساخته شود. علاوه بر این، فرضیه ای وجود دارد که نمک آسپارتات سرعت سنتز دوباره گلیکوژن را طی فعالیت افزایش می دهد، کمک به محافظت در برابر خستگی ناشی از تخلیه گلیکوژن می کند که معمولاً در ورزش به عنوان بانکینگ یا به دیوار خوردن شناخته شده است.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی