شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نقش آرژنین در ورزشکاران

آرژنین یک اسید آمینه ضروری است. بدن ما قادر به سنتز و ساخت آرژنین است. با این حال، در برخی از شرایط مانند بیماری و استرس شدید بدن ما آن را به میزان کافی تولید نمی کند. آرژنین به طور طبیعی در مغز ها، دانه ها، لوبیا، ماهی و مرغ یافت می شود. معمولا ما 3-6 گرم آرژنین روزانه از غذا دریافت می کنیم.

آرژنین نقش های متعددی در بدن ما دارد و می تواند به گلکوز برای تولید انرژی در طی ورزش متابولیزه شود و برای تولید اکسید نیتریک و کراتین مهم است. آرژنین به عنوان محرک هورمون رشد شناخته شده است. آرژنین به دلیل نقشش در هورمون رشد، سنتز کراتین و تولید اکسید نیتریک اهمیت دارد. هورمون رشد سنتز را افزایش می دهد که برای بازیافت عضلانی و ساخت آن حیاتی است، و باعث سوزاندن چربی ها شده و می تواند ترکیب بدن را بهتر کند. اکسید نیتریک که گشاد کننده عروق است، سبب اتساع عروق و مویرگ ها شده، جریان خون در عضلات را تسهیل می کند. افزایش جریان خون اجازه می دهد تا اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به بدن تحویل داده شده و عملکرد فرد افزایش یابد. تأثیر بالقوه آرژنین در عملکرد هورمون رشد و تولید اکسید نیتریک برای استقامت و توان ورزشکاران استقامتی سودمند خواهد بود.

مطالعه ای در سال 2009 مشخص ساخت که یک مکمل 6 گرمی آرژنین در ارتقاء تولید اکسید نیتریک در ورزشکاران ورزیده موثر نیست. یک مطالعه در سال 2012 از انواع مکمل های محرک اکسید نیتریک قبل از تمرین استفاده کرد و نشان داد که هیچ گونه توانایی برای تولید هر گونه اثرات مفیدی بر عملکرد و یا تولید اکسید نیتریک وجود ندارد. برخی مطالعات نتایج متناقضی را نشان داد، اما در بسیاری از این مطالعات از جمعیت های بیمار استفاده شده، مثل آنهایی که بیماری قلبی عروقی داشتند. نتایج متناقضی نیز در رابطه با اثرات آرژنین در تحریک هورمون رشد وجود دارد. سال 2008 در مطالعه ای پیشنهاد شد که 9 گرم آرژنین برای افزایش سطح هورمون رشد و همچنین تحریک هورمون رشد تا 100 درصد موثر است. محققان دیگر قادر به تکرار این تأثیرات نشدند و اعا کردند که آرژنین می تواند سطوح هورمون رشد را افزایش دهد. مطالعه ای در سال 2010مشخص کرد که دوز 5/1 گرم و 3 گرم آرژنین قبل از تمرین قادر به جلوگیری از خستگی عصبی عضلانی است. تحقیقات بیشتری برای تعیین پتانسیل نیروزایی آرژنین در جلوگیری از خستگی عصبی عضلانی لازم است. مطالعات مشابه بهبودی در عملکرد بی هوازی را نشان نداده اند، بنابراین هرگونه نتیجه گیری قطعی درباره ی مزایای آرژنین برای ورزشکاران در رابطه با تولید اکسید نیتریک، تولید هورمون رشد یا عملکرد ورزشی، مشکل است. دوزهای واحد یا چند تایی مجموعاً 9-2 گرم در هر روز استفاده شود.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیآلرژی غذایی چیست ؟بیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی