شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

مکمل ملاتونین در ورزشکاران

مکمل ملاتونین در ورزشکاران

نام های دیگر n استیل متوکسی تریپتامین

ملاتونین هورمونی است که بطور طبیعی در بدن درپاسخ بع ساعات عادی شبلنه روزی و نور محیط زیست تولید میشود .بدن انسان بر اساس هورمون های مهمی که در زمان های مختلف ترشح میشوند چرخه طبیعی ساعات خواب وبیداری را توسعه میدهد .ملاتونین در هنگام خواب شب در محیط های تاریک ترشح میشود و میتواند توانایی به خواب رفتن کیفیت خواب و مدت زمان خواب را تخت تاثیر قرار دهد .تولید ملاتونین با افزایش سن کاهش می یابد .که احتملا مسبب بی خوابی در افراد مسن است .ملاتونین از اسید های آمینه خواب اور و محبوب تریپتوفان سنتز میشود ودر میوه هایی مانند گیلاس یافت میشود

اثرعمل

ورزشکاران ممکن است از بهبود کیفیت مدت و سریع تر شدن شروع خواب بهره مند شوند . این مزایا میتواند سبب بهبود بازیافت پس از تمرین و عملکرد بعد ار ان شود .علاوه بر این ملاتونین میتواند در سفر های طولانی و با تغییر محدوده زمانی مورد استفاده قرار گیرد در نتیجه ورزشکاران پرواز زده در تطبیق ریتم شبانه روزی با محمدوده های زمانی جدید کمک کند .

تحقیقات

در حال حاضر هیچ تحقیقات خاصی بر اثرات ملاتونین در بهبود کیفیت خواب بازیافت عضلات یا عملکرد ورزشکاران در دسترس نیست .تحقیقات بر استفاده از ملاتونین در جمعیت سالمند مبتلا به بی خوابی و بیماران اختلالات خواب ودر درمان پرواز زدگی تمرکز کرده است .

استفاده رایج

بیشتر مکمل های غذایی حاوی 3 میلی گرم ملاتونین هستند .ملاتونین میتواند بلافاصله قبل از خواب یا تا 4 ساعت قبل از خواب مصرف شود .سطح ملاتونین به طور معمول چند ساعت پس از شروع خواب به اوج می رسد .پس از شروع خواب به طور طبیعی افزایش ملاتونین رخ میدهد .

ملاحظلت

هیچ شناخت عمده ایی از نگرانی های سلامتی مربوط به ملاتونین وجود ندارد و لستفاده مزمن تا 6 ماه بی خطر به نظر میزسد .عوارض جانبی رایج شامل خواب الودگی روزانه سرگیجه و سردرد است .ملاتونین میتواند با داروها رقیق کننده خون داروهاس سرکوب کننده ایمنی داروهای دیابت و داروهای ضد بارداری تداخل داشته باشد .


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی