شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

ویتامین B12 در ورزشکاران

نام های دیگر کوبالامین سیانوکوبالامین هیدروکسو کوبابین متیل کوبالین

ویتامین ب12 چیست ؟ اغلب بخاطر رنگ قرمز کریستال های ان زیباترین ویتامین طبیعت در نظر گرفته شده است .ویتامین ب 12 یک ویتامین محلول در اب است که متعلق به یک خانواده از ترکیبات شیمیایی پیچیده است که شامل مواد معدنی کلبات هست .در نتیجه نام دوم ان کوبالین است .کوبالین بطور طبیعی در مواد غذلیی گوشت زرده تخم مرغ صدف خرچنگ و ماهی سالمون یافت میشود .ویتامین ب 12 نقش اساسی در شگپکل گیری سلول های قرمز خون متابولیسم انرژی فعالیت طبیعی سلول های عصبی و عملکرد صحیح مغز دارد .

اثر عمل :
با توجه به نقش ان در کنار اسید فولیک در ایجادسلئل های قرمز خون برای حمل ونقل اکسیژن و همچنین سنتز مهم است . کمبود ب 12 میتواند منجر به کم خونی با علائمی مانند خستگی ضعف انرژی تهوع و اسهال کاهش اشتها ضعف عضلات سر درد میشود .میزان کمتر از حد مطلوب ب 12 ممکن است توانایی ورزشکار برای ددن و شنیدن و فکر کردن و حرکت را به خطر اندازد .در حالی که کمبود ان با توجه به توانایی بدن برای حفظ ذخایر برای چندین سال نادرست است .

مزایای عملکردی
ورزشکاران مبتلا به فقر ویتامین ب 12 ممکن است از افزایش سطح انرژی و بهتر شدن استقامت از طریق برطرف شدن علائم کم ان بهره مند شوند

استفاده رایج
رایج ترین و بیشترین مکمل توصیه شده ویتامین ب 12به صورت سیانوکوبالین رایج است .مصرف ان میتواند به صورت زیر زبانی یا قرص یا نوشدنی یا تزریقی باشد .در حال حاضر دوز مناسب ان برای افراد بالای 14 سال 4/2 میکروگرم در روز است .ویتامین ب 12 تزریقی به منظور افزایش سوخت و ساز افزایش انرژی و سرعت بخشیدن به کاهش وزن در بازار عرضه شده است .مگر در موارد که کمبود وجود دارد .اگر چه هیچ یک از این ادعا ها اثبات علمی دقیق ندارد .


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی