شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

تاثیر مکمل روی منیزیوم ZMA و نحوه مصرف آن در ورزشکاران

تاثیر مکمل روی منیزیوم ZMA و نحوه مصرف آن در ورزشکاران

روی منیزیوم آسپارات چیست؟ یک مکمل غذایی است که چند سال اخیر محبوب شده است. مواد تشکیل دهنده اصلی آن مواد معدنی روی و منیزیم هست. با این حال ترکیبات مختلفی مانند ویتامین ب و گیاهان دارویی و استرول های گیاهی در آن گنجانده شده است. ZMA به ورزشکارانی که مایل به افزایش وزن خالص، بهبود بازیافت و افزایش سطح هورمون تستوسترون هستند پیشنهاد می شود.

اثر عمل؛ تحقیقات نشان می دهد که کمبود روی منجر به سطح پائین هورمون تستوسترون می شود. عملکردهای ناقص انتشار هورمون گنادوتروپین، هورمون جسم زرد و هورمون محرک فولیکولی و تغییرات در فعالیت آنزیم مرتبط به تبدیل هورمون تستوسترون به نظر می رسد مسئول اصلی این مکانیسم هست. دریافت منیزیوم، فاکتور رشد شبه انسولین (IGF1) و افزایش فعالیت زیستی هورمون تستوسترون را تحت تاثیر قرار میدهد. با این حال، ارتباط آن با هورمون های آنابولیک مثل تستوسترون در مدان بررسی نشده است. مشخص شد که منیزیوم نقش های متنوعی در بدن دارد و در بیش از 300 فعالیت نقش دارد که شامل عملکردهای هورمونی نیز هست. ارتباط احتمالی بین سطح منیزیوم و هورمون کورتیزول نیز جود دارد.

مزایای عملکردی؛ استفاده از این مکمل در ورزشکاران با افزایش سطح هورمون تستوسترون افزایش قدرت عضلانی و افزایش توان همراه است. علاوه براین، ورزشکاران از بهبود عملکرد سیستم ایمنی بر اثر روی و نقشش در عملکرد آنزیم سوپراکسید دیسموتاز(آنتی اکسیدانی قوی سلولی) بهره مند می شوند.

تحقیقات؛ طی مطالعه ای که در سال 2000 انجام شد، شورو هیجان زیادی برای مصرف مکمل فراهم آورد؛ زیرا مشخص شد که به عنوان مکملی برای ورزشکار نیمه حرفه ای منجر به افزایش سطوح هورمون تستوسترون در پلاسما تا حدود 30 درصد شده و سبب بهبود قدرت عضلانی قابل توجهی می شود. با ان حال مطالعه دیگری بر روی وزنه برداران در سال 2004 نشان داد که ZMA چندان موثر نبوده و هیچ تفاوت قابل توجهی در هورمون های آنابولیک یا کاتابولیک، ترکیب بدن، قدرت یا ظرفیت بی هوازی به وجود نمی آورد. مطالعه دیگری تولید هرگونه مزایایی از روی، ZMA و یا مکمل های مشابه را نشان نداد. تنها اگر کمبود روی و منیزیوم وجود داشته باشد مکمل ZMA مزایایی نشان می دهد.

استفاده رایج؛ مطالعات تحقیقاتی مکمل های حاوی 30 میلی گرم روی و 450 میلی گرم منیزیوم را بررسی کردند. RDA روی برای مردان 11 میلی گرم و 8 میلی گرم برای زنان هست. RDA برای منیزیوم برای مردان 420 میلی گرم و برای زنان 320 میلی گرم است.

ملاحضات؛ مصرف میزان بالای روی، به ویژه بالاتر از محدوده 40 میلی گرم در روز با خطر کمبود مس و تغییر وضعیت آهن همراه است که با نشانه هایی مثل تهوع، استفراغ، خستگی و نوروپاتی همراه است. عوارض جانبی مرتبط با منیزیم مانند اسهال و شکم درد و تهوع است.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی