شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

عملکرد پروتئین وی در ورزشکاران قسمت 1

عملکرد پروتئین وی در ورزشکاران

پروتئین وی چیست؟ پروتئین وی یک نوع پروتئین موجود در شیر است. شیر شامل دو پروتئین اصلی؛ پروتئین وی و کازئین است حدود 20 درصد از کل پروتئین در شیر پروتئین وی است. کنسانتره پروتئین وی رایج ترین شکل مورد استفاده در مکمل است. پروتئین وی را می توان به شکل پودر خریداری کرد یا اغلب به مکمل های ورزشی قبل و بعد از تمرین اضافه کرد.

اثر عمل؛ پروتئین ها حاوی اسیدآمینه هستند که واحد های سازنده برای سنتز یا ساخت عضلات، بافت های همبند، آنزیم ها و هورمون ها می باشندو برای همه ورزشکاران حیاتی هستند. اسیدهای آمینه می توانند به عنوان فرستنده سیگنال و آغازگرهای مسیرهای سازنده بدن عمل کنند. پروتئین وی منحصر به فرد است چرا که حاوی مقادیر بالاتری از اسیدهای آمینه خاص شناخته شده برای شروع و سیگنالیک این مسیر هست. با زمان بندی مصرف مواد غذایی قبل و بعد از تمرین اعتقاد براین است که استفاده از پروتئین وی سبب افزایش بافت عضلانی می شود.

مزایای عملکردی؛ به دلیل نقش آن در ساختمان بافت های جدید در بدن، پروتئین وی مزایای مختلفی دارد. که شامل افزایش توده ی بدون چربی است که می تواند منجر به افزایش قدرت و توان، بهبود بازیافت از تمرینات و کاهش کوفتگی عضلات شود. پروتئین وی میتواند برای نگهداری توده ی عضلانی در حالت های محدود کننده کالری یا انرژی طی کاهش وزن مفید باشد. اسدهای آمینه موجود در پروتئین وی سیستم ایمنی را تقویت می کند.

تحقیقات؛ بیشتر تحقیقات در مورد استفاده از پروتئین وی قبل و بعد از تمرینات و نشان دادن نتایج مثبت آن تمرکز دارد. مصرف پروتئین قبل از فعالیت می تواند تجزیه پروتئین را کاهش دهد؛ و تعادل پروتئین را بهبود بخشد و سبب کاهش نشانگرهای تجزیه عضلات مانند کراتین کیناز شود و ذخایر گلیکوژن عضله را حفظ کند، ثابت شده است که پروتئین وی در تحریک سنتز پروتئین موفقیت آمیز است و به ذخیره سازی مجدد ذخایر گلیکوژن عضله هنگام مصرف در ترکیب یا کربوهیدرات کمک می کند.

استفاده رایج؛ پروتئین وی را به روش های مختلف می توان در رژیم غذایی ورزشکار گنجانید. مصرف 15-30 گرم پروتئین یک ساعت قبل از تمرین و 30 دقیقه بعد از تمرین بهترین مزایا را دارد. مصرف بیش از 30 گرم به نظر نمی رسد سود بیشتری داشته باشد.

ملاحضات؛ رژیم های پر پروتئین به نظر نمی رسد نگرانی های سلامتی در بر داشته باشد. با این حال ورزشکاران باید درک کنند که مصرف بیش از حد پروتئین می تواند به معنای مصرف پایین دیگر مواد مغذی مهم نظیر کربوهیدرات، چربی های سالم، میوه ها و سبزی ها باشد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی