شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

اشتباهات در رژیم

برای اینکه در برنامه کاهش وزن خود موفق باشید نباید توسط این اشتباهات از مسیر کاهش وزن خود منحرف شوید.

کالری ها محاسبه نمی شوند
این اولین و رایج ترین اشتباهی است که افراد در برنامه کاهش وزن خود مرتکب میشوند. مطمئن باشید تمام کالری مصرفی در برنامه کاهش وزنتان محاسبه می شود. برای اینکه نیم کیلو گرم لاغر شوید باید در هفته 3500 کالری از میزان کالری مصرفی خود را کم کنید. هرچند در یک برنامه کم چرب که حاوی پروتئین مناسب و متوسط و کربوهیدرات های پیچیده است دیگر نیازی به محاسبه کالری ها نیست. زیرا این رژیم خود به خود کم کالری است.

رژیم خود را ناگهان عوض کنید تا سریع تر لاغر شوید
این کار بدترین روش برای شروع رژیم غذایی است زیرا در این نوع رژیم ها میزان کربوهیدرات ها را کاهش می دهیم در نتیجه به سرعت مایع زیادی را از دست می دهیم. کاهش مایعات به میزان مایعات دریافتی بستگی ندارد بلکه مستقیما به توانایی بدن در نگهداری مایعات ارتباط دارد. در این برنامه ها چربی بدن کاهش نمی یابد بلکه در واقع تنها پروتئین از دست می رود که برای کلیه ها بسیار خطرناک است. هنگامی که این نوع رژیم ها را کنار بگذاریم مجددا با افزایش وزن به صورت چربی مواجه می شویم. و اغلب میبینیم که فرد حتی چاق تر از زمان قبل از رژیم شده است.

ورزش برای کاهش وزن لازم نیست
هیچ ادعایی توخالی تر از این وجود ندارد. ورزش منظم کلید کاهش وزن طولانی مدت و حفظ وزن مطلوب است. ورزش تنها کالری نمی سوزاند بلکه توان تنظیم اشتها را نیز دارد. ورزش بر متابولیسم بدن تاثیر مثبتی می گذارد، فشار خون کلسترول و قند خون را تنظیم و به طور کلی سلامتی را تنظیم میکند. داشتن فعالیت بدنی و نگه داشتن وزن ایده آل هر دو برای حقظ سلامت لازم است. افراد می توانند سلامت خود را با ورزش ارتقا دهند و نیز تفریحی سالم داشته باشند. 30 دقیقه فعالیت بدنی روزانه می تواند به سلامت بیشتر شما کمک کند. اینکه چه نوع ورزشی انتخاب می کنید چندان تفاوتی ندارد شما می توانید ورزش را یک بار در روز یا زمان کمتر انجام دهید.

هر چه شب هنگام بخورید به چربی مبدل می شود
فرقی ندارد چه ساعتی غذا بخورید. میزا کل کالری روزانه در برابر تعداد کالری که می سوزانید تعیین کننده کاهش یا افزایش وزن است. بدن شما کالری شب یا روز را تشخیص نمی دهد. تنها میزان کالری ها در یک روز مطرح است تنها نکته منفی خوردن غذا در شب این است که ممکن است دچار مشکلی به نام بازگشت اسید شوید که در این صورت دچار سوزش سر دل خواهید شد.

برخی غذاها می توانند کالری ها را بسوزانند
برخی از غذاها کمی بیشتر از سایر غذاها برای هضم به انرژی نیاز دارند ولی هیچ غذایی وجود ندارد که به هنگام هضم آنقدر انرژی مصرف کند که شما بدون تغییر در عادت های غذایی یا ورزش کاهش وزن داشته باشید.

رعت خوردن غذا تفاوتی نمی کند
آرام غذا خوردن و جویدن غذا باعث تنظیم مرکز کنترل اشتهای مغز می شود. بنابراین آنچه که خورده اید اشتهایتان را کم می کند و با غذای کمتر زودتر سیر می شوید. غذا خوردن سریع خود به خود چاق نمی کند ولی از آنجایی که افرادی سریع غذا می خورند به مکانیزم تنظیم اشتهایشان زمان کافی نمی دهند تا کار کند آنگاه بیشتر از میزان لازم غذا می خورند.

گوشت باعث افزایش وزن نمی شود
پروتئین ها و کربوهیدرات ها بدون توجه به منبع آنها در هر گرم 4 کالری دارند. چربی نیز در هر گرم چهر کالری دارد بلکه هر گرم چربی گوشت 9 کالری دارد هرچه میزان چربی گوشت بیشتر باشد کالری آن نیز بیشتر خواهد بود و چون مصرف کالر یزیاد باعث افزایش ذخیره سازی چربی می شود در نتیجه خوردن گوشت نه تنها باعث افزایش وزن می شود بلکه بیشتر آن را به صورت چربی ذخیره می کند.

تا زمانی که ویتامین های لازم را مصرف کنید هرچه بخورید اشکال ندارد
مکمل های ویتامینی تمام مایحتاج شما از جمله پروتئین کربوهیدرات املاح اسید های آمینه و اسید های چرب مورد نیاز را برآورده نمی کند بلکه این باور غلط در مورد تغذیه و رژیم است. بسیاری از افرادی که دارای رژیم کم کالری به همراه مکمل های غذایی پروتئینی و ویتامینی هستند دچار مشکل شده اند که به علت عدم توانایی بدن جهت تنظیم متابولیسم بوده است مخصوصا کلیه ها و کبد که نمی توانند به این نوع رژیم سازگار شوند.

اگر صبحانه نخورید و نهار و شام بخورید لاغر می شوید
مهم نیست که چه زمانی از 24 ساعت کالری مصرف می کنید نتیجه نهایی یکی است فرمول پایه این است کالری مصرفی در برابر کالری که می سوزانید. اگر در روز 3 بار و هر بار 4 درصد کالری بخورید یا 1200 کالری را در یک وعده مصرف کنید بدن شما این تفاوت را درک نمی کند. ولی فراموش نکنید حذف وعده ی غذایی راه مناسبی برای رژیم موفق نیست زیرا اشتهی شما را بیش از حد تحریک می کند و نه تنها شما نهار یا شام زیاد تری می خورید بلکه در طول روز هم از انواع میان عده ها مصرف می کنید.

برای لاغر شدن نباید غذا خورد
بر خلاف تصور گرسنه ماندن باعث می شود وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی افزایش یابد اگر هدفتان از گرسنگی کشیدن کاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدید نظر نمایید. به جای گرسنگی یک برنامه ی مناسب ورزشی برای خود تعیین کرده و بیشتر به باشگاه بروید. از میوه جات سبزیجات حبوبات گوشت های کم چرب و ماهی استفاده کنید سعی کنید 4 یا 5 بار در هفته طبق یک برنامه منظم ورزش نمایید.

با نوشیدن آب چاق می شویم
برعیکس ننوشیدن مفدار کافی آب در روز متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کند کرده و ممکن است باعث اضافه وزن نیز بشود. آب ماده ای ضروری برای فعالیت های متابولیک بدن از جمله سوزاندن کالری محسوب می شود تا زمانی که در کویر لوت زندگی نمی کنید آب فراوانی در اطراف شما وجود داشته و باید از آن بنوشید 8 تا 10 لیوان و اگر ورزش می کنید حتی بیشتر از این مقدار خوردن آب به جای انواع نوشابه نیز بسیار مناسب است نوشابه ها معمولا بیشتر احساس تشنگی را نسبت به آب از بین می برند و دارای کالری های بی ارزش بوده و باعث می شوند بعد از 30 دقیقه مجدد احساس گرسنگی نمایید.

خوردن تنقلات هنگام گرسنگی کمتر چاق می کند
خوردن تنقلات هنگام گرسنگی لاعث ایجاد عادت های غذایی ناسالم می شود. با شکم سیر از خانه خارج شوید. شکلات پفک چیپس هیچ کدام نمی تواند جای یک صبحانه نهار شام سالم و رضایت بخش را بگیرند.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دستگاه های لاغری و موضعیبیوگرافیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی