شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

کنترل چاقی و افزایش وزن در کودکان

کنترل چاقی در کودکان
اساس کنترل چاقی در بزرگسالی است .درمان چاقی هرچه سریعتر شروع شود امکان کنترل وزندر بزرگسالی بیشتر است.هرگونه اضافه وزن به محض تشخیص و به ویژه بعد از سن 3 سالگی کنترل گردد. هرچه سن افزایش یابد، درمان از موفقیت کمتری برخوردار خواهد بود. کنترل درازمدت چاقی با همکاری خانواده قابل اجراست.لذا خانواده باید آماده تغییرات شیوه زندگی شامل تغذیه صحیح و فعالیت جسمی مداوم باشد. بدین منظور باید عوارض زودرس و دیررس چاقی دوران کودکی و نوجوانی از قبیل بالا رفتن چربی خون، دیابت ، پرفشاری خون، بیماری های قلبی و ... باید برای خانواده توضیح داده شود تا خانواده آگاه شوند که چاقی نه تنها نشانه سلامتی فرزندشان نیست بلکه در هر سنی نوعی بیماری است که خود زمینه ساز بروز بیماری های خطیر دیگر خواهد شد.

همه اعضاء خانواده باید از اصول صحیح غذایی پیروی کنند و برنامه زندگی خود را به نحوی تنظیم نمایند که فعالیت و تحرک روزمره داشته باشند.باید به این نکته توجه ویژه داشت که برای درمان چاقی کودکان و نوجوانان نباید از رژیم های غذایی خیلی محدود و فعالیت های ورزشی شدید با هدف کاهش سریع وزن به صورت حاد استفاده کرد، بلکه باید برنامه های دراز مدت با تغییرات تدریجی و بادوام تر برایشان پیش بینی نمود،حتی بهتر است دربرخی موارد کاهش وزن انجام نگیرد و وزن ثابت بماند و اضافه تر نشود و به تدریج با افزایش قد ، نسبت وزن و قد به حد متعادل برسد.البته برخی موارد که شدت چاقی زیاد است یا کودک و نوجوان دچار عوارض ناشی از چاقی شده است که باید برنامه ای برای کم کردن وزن او پیش بینی کرد.

اصلاح رفتارهای خانواده از جمله کودک و نوجوان برای پیروی از اصول صحیح تغذیه و فعالیت روزمره، یکی از اصلی ترین و اساسی ترین قدم ها برای دستیابی و حفظ وزن ایده آل می باشد. بدون تغییر رفتار، رسیدن به وزن مطلوب باز هم این موضوع موقتی بوده و تداوم پیدا نخواهد کرد و فرد دوباره دچار اضافه وزن خواهد شد.کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی به طور معمول دارای اختلالات رفتاری مانند افسردگی، گوشه گیری، اضطراب و عدم اعتماد به نفس کافی می باشند که بدون رفع این موارد، کنترل چاقی امکان پذیر نخواهد بود.با توجه به این که شروع بیشتر موارد اضافه وزن و چاقی از اواخر سنین دبستان و اوایل سنین نوجوانی است، در عین حال که باید مراقب تامین انرژی و مواد مغذی کافی برای تامین نیازهای لازم برای رشد بود، باید از بروز اضافه وزن و چاقی نیز پیشگیری نمود.

برای کاهش وزن کودک یا نوجوان چاق، کافی است خانواده از جمله کودک از اصول توضیح داده شده در مورد هرم غذایی پیروی نمایند و از غذای سالم، متنوع و متعادل استفاده کنند. غذاهای با کالری زیاد و ارزش غذایی کم نظیر چیپس و تنقلات مشابه باید از رژیم غذایی حذف شوند.اگر هر روز فقط 100 کالری از دریافت غذایی روزانه کم شود، وزن در طول یک سال 5 کیلوگرم کاهش می یابد، هر چه میزان این کاهش کالری بیشتر باشد، میزان کاهش وزن بیشتر خواهد بود.در این راستا باید همیشه مراقب بود که پیروی از یک رژیم غذایی صحیح باید مداوم و با هدف کاهش وزن در طول زمان باشد. هیچ گاه نباید رژیم های غذایی که به سرعت باعث کاهش وزن می شود به کودکان و نوجوانان توصیه شود.یکی از مهم ترین روشهای کنترل وزن در کودکان ، کاهش ساعات بی تحرکی است. توصیه می شود کودکان و نوجوانان ساعات تماشای تلویزیون یا انجام بازی های رایانه ای را به 2-1 ساعت در شبانه روز محدود نمایند. از سوی دیگر باید پیاده روی جهت رفتن به مدرسه یا خرید و ... را جایگزین رفت و آمد با اتومبیل کرد. خانواده باید به نحوی برنامه ریزی نمایند تا فعالیت کودک و نوجوان به تدریج افزایش یابد و خود نیز در این اقدام با فرزندشان همراهی کنند.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دستگاه های لاغری و موضعینحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی