شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

تغذیه و طب مکمل در پیشگیری ودرمان پوکی استخوان

تغذیه و طب مکمل در پیشگیری ودرمان پوکی استخوان


پوکی استخوان تداوم هضم استخوان است ممکن است منجر به شکستگی، بدشکلی و مرگ شود. پوکی استخوان بیش از 25 میلیون نفر را در سال گرفتار می کند که 80 درصد آنان زن هستند.
علایم و نشانه ها
. بیماری اطراف دندان
. قوزپشت
. کاهش قد
. درد کمر
علت
پوکی استخوان زمانی بروز می کند که سرعت هضم استخوان بیشتر از سرعت تشکیل آن باشد. فقدان استروژن در بدن 95 درصد علل پوکی استخوان را تشکیل می دهد. سایر علل آن شامل مصرف کرتن و هپارین، پرکاری غده تیروئید و کمبود کلسیم است. پوکی استخوان ممکن است ارثی باشد. خانم های سنین یائسگی و پس از آن بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند.
اقدام های اولیه پزشکی
پزشک معالج آزمایش سنجش تراکم استخوان را انجام می دهد تا شروع پوکی استخوان را تشخیص دهد و همچنین در خصوص اقدام های پیشگیرانه صحبت خواهد کرد .
درمان
درمان های دارویی

درمان با هورمونهای جایگزین رایج ترین نوع درمان پوکی استخوان است. این درمان سرعت از دست رفتن استخوان را کم می کند. پزشک معالج همچنین ممکن است مکمل هایی نظیر کلسیم به منظور کند کردن هضم استخوان تجویز نماید.
درمان های مکمل و جایگزین
تقویت تغذیه ای و گیاهی به جذب ویتامین های اساسی و مواد معدنی کمک می کند. ورزش و درمان استرس را در کنار هر برنامه درمانی خود قرار دهید.
تغذیه
. مصرف غذاهای سبوس گرفته، الکل، کافئین، سیگار، قند، فسفر( نوشابه های گازدار و لبنیات) ، ضد اسید های حاوی آلومینیوم و میزان زیاد کلرور سدیم( قرص نمک) و پروتئین حیوانی را محدود کنید. نمک دریایی، سس سویا، تمر هندی یا گرانولهای کتانجک بر نمک سر سفره ارجحیت دارد.
. مصرف کربوهیدرات های پیچیده، اسیدهای چرب ضروری ( ماهی آب سرد، پسته و بادام و دانه های گیاهی)، حبوبات و سویا را افزایش دهید. آیزوفلاون ها که در سویا یافت می شود، ممکن است سرعت از دست رفتن استخوان را کند و فعالیت استخوانسازی را زیاد کند. مطالعات ، میزان 30-50 میلی گرم در روز سویا را جهت حفظ توده استخوانی پیشنهاد می کند.
. میوه های انگوری تیره حاوی آنتوسیانیدین هستند که به تثبیت کلاژن موجود در استخوان کمک می کنند.
. غذاهای غنی از مواد معدنی، به خصوص منابع غیر لبنی کلسیم باید زیاد شود. هر چند این غذاها کلسیم واقعی کمتری دارند، بدن انسان این کلسیم ها را بهتر جذب می کند. بادام، ساردین، گیاهان دریایی، سویا، آناناس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
. سیترات کلسیم یا آسپارتات( 1000-1500 میلی گرم در روز) از انواع بهتر کلسیم است.
. منیزیوم( 200 میلی گرم 2-3 بار در روز) جذب کلسیم را بیشتر می کند و برای تولید هورمون لازم است و قلب را حفاظت می کند. منیزیوم ممکن است واقعا تراکم استخوان را افزایش دهد و ممکن است ماده معدنی مهم تر از کلسیم از نظر پیشگیری از پوکی استخوان باشد.
. ویتامین کا ( 100-500 میکروگرم در روز) جذب کلسیم را زیاد می کند. غذاهای حاوی ویتامین کا شامل سبزی های برگی شکل تیره است .
. بورون( 5/0 تا 3 میلی گرم در روز) به جذب کلسیم کمک می کند. خانم های در معرض خطر سرطان پستان باید بورون را با احتیاط مصرف کنند.
. منگنز( 5-20 میلی گرم در روز) به تولید کلاژن زمینه ساز رسوب کلسیم کمک می کند.
. روی ( 10-30 میلی گرم در روز) به رشد طبیعی استخوان کمک می کند. مس(1-2 میلی گرم در روز) درموارد نیاز به تجویز درازمدت روی لازم است.
. کروم( 200-600 میکروگرم در روز) در بیمارانی که قند خون ناپایدار دارند، به کار رود.
. اسیدهای چرب ضروری( 1000 میلی گرم 2 بار در روز) به تولید هورمون کمک می کند.
. ویتامین ب-کومپلکس (50-100 میلی گرم در روز) اثرات استرس را کم می کند. افزایش سطح کرتن به علت استرس، باعث افزایش هضم استخوان می شود. اسید فولیک (1-5 میلی گرم در روز) ، ب-6 ( 100 میلی گرم در روز) و ب-12 ( 1000 میکروگرم در روز) مصرف کنید.
گیاهان
گیاهان را میتوان به صورت عصاره خشک( کپسول، پودر، چای)، عصاره گلیسرینه یا تنتور( عصاره الکلی) استفاده کرد. چای باید با استفاده از یک قاشق چایخوری از گیاه در یک فنجان آب داغ تهیه شود. جوشاندن به مدت 5 تا 10 دقیقه جهت برگها و گلها و 10 تا 20 دقیقه جهت ریشه ها ضروری است. 2 تا 4 فنجان در روز بنوشید.
بعضی از گیاهان خاصیت فیتواستروژنی یا پروژسترونی دارند و زنان می توانند به جای درمان هورمونی و یا علاوه بر آن، به طور جایگزین از این گیاهان استفاده کنند. پروژسترون طبیعی نسبت به پروژسترون مصنوعی در افزایش قوام استخوان موثرتر است. باید توجه داشت که پروژسترون طبیعی به اندازه کافی قوی نیست که بتواند اثرات سرطانزای استروژن خوراکی( سرطان رحم) را خنثی کند.
گیاهان زیر نمونه های مفید در درمان پوکی استخوان است: توت مار( کوهش سیاه)، شیرین بیان glycyrrhiza) (glabraو اسکوآوین(mitchella repens) ، به متعادل کردن سطح استروژن کمک می کند. در صورت داشتن فشار خون از این گیاه استفاده نکنید.
. درخت چاسته، تمیس وحشیdioscorea)( villosaو پای شیر پرکرک( alchemilla vulgaris) به متعادل کردن سطح پروژسترون کمک می کند.
کتانجک(nereocystis leutkeana) ، بلادر راک(focus vesiculosis) ، یولاف(avena sativa) ، گزنه دوپایه(urtica diocia) و دم اسب equsetum)(arvensaمیتواند در تقویت تیروئید کم کار کمک کننده باشد.
خار مریم (silybom marianum) ، ریشه گل قاصدک(taraxacum officinalis)، گل شاه پسند(verbena hastata) و بلوفلاگ(iris versicolar) کبد را تقویت می کند و به اصلاح کردن میزان هورمون کمک می کند. این گیاهان را با هم به صورت چای قبل از غذا استفاده کنید زیرا هضم را بهتر می کند.
استعمال موضعی پروژسترون طبیعی: پزشک شما باید به طور دوره ای میزان پروژسترون شما را بررسی کند.
هومیوپاتی
برخی از رایج ترین فراورده های مصرفی هومیوپاتی در پوکی استخوان در زیر آمده است. میزان معمول مصرف 12 ایکس تا 30 سی هر 1-4 ساعت تا بهبود علایم است. ترکیبی از املاح بافتی هومیوپاتی، نظیر کالکاریا فلوئوریکوم و سیلیس ممکن است موثر باشد.
طب سوزنی
طب سوزنی در موارد ناپایداری هورمونی و کنترل نامناسب قند خون مفید است.
ماساژ
ماساژ درمانی جریان خون را بهتر می کند.
ملاحظات ویژه
پوکی استخوان ممکن است از دهه دوم زندگی شروع شود. مصرف کافی کلسیم و منیزیوم و تغذیه و ورزش مناسب از مهمترین اقدام های پیشگیرانه پوکی استخوان است.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی